Opční seriál: Pravidelné zisky prodáváním času

Je to už pár let, co jsem se poprvé střetl s opcemi. Vzpomínám si na rozhovor s jedním dobrým kamarádem:

„Co to máš na obrazovce?“

„Grafy.“

„To vidím, obchoduji akcie, takže jsem již už pár viděl. Ale nejsou ty tvé nějaké divné? Co to je?“

„No… v podstatě je to graf času, který prodávám.“

“Čas? To vážně?“

Věděl jsem, že také obchoduje, ale v tomto momentě jsem začínal pochybovat o jeho psychickém zdraví a zdálo se mi, že to s tím sledováním burzy několik hodin denně trochu přehání.

„Vážně! Našel jsem něco, co mi umožňuje prodávat čas a dosahovati 80 % ziskových obchodů.“

V tento moment jsem již nepochyboval, ale byl jsem si jistý. Příliš mnoho času stráveného před monitorem mu zkreslilo realitu.

Následoval dlouhý dialog, či spíše přednáška, o opcích. Výsledek? Od té doby jsem postižen opcemi i já. Naštěstí…

Od akcií až k opcím

Za posledních několik let jsem obchodoval různé instrumenty jako akcie, futures nebo CFD. Intradenně i pozičně. Po všech pokusech jsem dokázal být dlouhodobě ziskový jen na opcích. Proč?

V prvé řadě frustrace a vysoká pravděpodobnost zisku. Například při intradenním obchodování se stávalo, že jsem měl celou řadu ztrát za sebou. Následně jsem buď začal zvyšovat riskovaný kapitál na obchod, anebo jsem zavíral ziskové obchody příliš brzy. Samozřejmě ani jedno nebylo příliš zdravé ani pro můj účet, ani pro mě. Obchodovat 4 až 6 hodin denně a vidět, jak zůstatek na obchodním účtu neustále klesá, rozhodí i silné povahy. S opcemi se to vše změnilo. Vysoká pravděpodobnost ziskových obchodů mě dostala do psychické pohody a případný ztrátový obchod mě zas tolik nerozhodil, jelikož jsem k tomu dostával každý měsíc plat ze zaměstnání. Pravidelné zisky z opcí, i když jsou menší, jsou pro mě důležitější než případný jednorázový bonus, který nemusí přijít.

Jak na opce jednoduše

Samozřejmě, když jsem si na začátku koupil svou první knihu o opcích, odrazovala mě jejich komplexnost. Když se nad tím tak zamyslím, byly to až moc odborné knihy – komplikované vzorce, různé definice řeckých písmen, jejich výpočty atd.

Nyní vím, že mi k obchodování opcí stačí matematika základní školy a zdravý selský rozum. Komplikované výpočty? Žijeme v 21. století, za zlomek vteřiny za mě vše vypočítá počítač. Definice řeckých písmen? Taková delta… stačí vědět, že je to pravděpodobnost, že bude opce při expiraci v penězích. Když něco neumím vysvětlit během minuty, znamená to, že to nechápu ani já. U opcí většinou vše vysvětlím do 55 vteřin.

Proč opce?

A ta nejlepší část opcí? Čas, který prodávám, mi generuje zisky. Je to podobné jako pojištění. Máte pojištěný dům, abyste v případě, že vyhoří, obdrželi pojistné a neskončili na ulici bez střechy nad hlavou. Pojišťovna Vám prodá pojištění, které platíte pravidelně každý měsíc, ale pravděpodobnost, že dům vyhoří, je malá. Anebo takové kasíno. Pravidla rulety jsou nastavená tak, že má kasíno větší pravděpodobnost výhry a samozřejmě má také větší kapitál než Vy. Čím déle hrajete, tím máme menší šanci vyhrát. Už jste někdy slyšeli, že by nějaké kasíno zkrachovalo, protože ho jeden hráč položil?

Je lepší být na druhé straně. Buďte kasíno či pojišťovna!

Nechci tím říci, že opce jsou nejlepším investičním nástrojem na světě, nicméně pro mě ano. Jsou jiné než ostatní nástroje a přináší výhody, které jiné instrumenty nemají. Když vynaložíte trochu úsilí na jejich studium, určitě se mnou budete souhlasit.

Pokud Vás opce zaujaly a chtěli byste se o nich dovědět víc, přečtěte si o opcích více v knize Úspěšné obchodování opcí, kterou Vám nabízím zdarma zde. V navazujících článcích Vám ukážu, jaké jsou výhody opcí oproti akciím, jak pomocí opcí vydělávat na earnings, jak získat dodatečný příjem z drženého portfolia pomocí opcí, jak nakoupit akcie se slevou pomocí opcí a další opční triky. Máte se na co těšit. 

Newsletter