OPEC a jeho ropný výhled, který radost určitě neudělá

Závěr roku není na ropných trzích rozhodně vůbec nudný. Ropa Brent se nedávno dostala na svá 11letá minima, což odpovídá ceně pod 36 dolarů za barel. Vinu na tomto intenzivním propadu nese především silná produkce černé komodity, která je tažena Organizací zemí vyvážejících ropu.

Snaha OPECu je jasná, denní produkcí vyšší jak 30 milionů barelů se snaží srazit ceny na úrovně, jež by efektivně eliminovaly americké těžaře, kteří k těžbě využívají metodu frakování. Ropný „boj“ dospěl až do té situace, že se ve Spojených státech začíná jednat o možném zrušení více jak 40letého zákona o zákazu vývozu americké ropy.

Dojde na zelenou vývozu ropy z USA? Co to udělá s trhem?

Co se týče budoucího vývoje, trend poklesu se pravděpodobně jen tak nezastaví. Potvrzuje to i dlouhodobý výhled samotné Organizace zemí vyvážejících ropu. Ta ve svém dokumentu World Oil Outlook jasně píše, že obnova na ropě v blízkosti cen z období před červnem 2014 potrvá několik desetiletí, a i tak není dáno, že těchto hodnot bude vůbec dosaženo.

Nastavena byla i konkrétní čísla. Do roku 2020 bude barel ropy v reálném vyjádření stát 70 dolarů. Do roku 2040 by se pak cena měla vyšplhat až na 95 dolarů za barel, což je poměrně daleko od úrovně na 114 dolarech z června 2014.

„Rovnováha mezi nabídkou a poptávkou v roce 2015 byla narušena přebytkem na straně nabídky, což dostalo zásoby až nad 5letý průměr,“ přepisuje server CNBC slova generálního tajemníka OPEC Abduláha el-Badrího. „I přes nestabilitu trhu hodlá OPEC zůstat efektivním a spolehlivým zdrojem ropy,“ pokračuje tajemník a poukazuje tak na to, že Organizace v dohledné době svou produkci určitě nesníží.

Co se týče poptávky po černé komoditě, tak i ta zaznamenala především díky nízkým cenám poměrně silný růst. Ten ovšem nestačil na to, aby celkově vyrovnal nabídkový převis. Výhledově by ropná poptávka mohla do roku 2020 dosáhnout až na 97,4 milionů barelů za den, což je oproti odhadům z předchozího roku o 500 tisíc barelů více. Do roku 2024 by se zájem o ropu měl vyšplhat až na 110 milionů barelů.

Pokud bychom se zaměřili na očekávání ohledně ropných producentů mimo OPEC, i u nich se čeká nárůst těžby oproti dnešku. Do roku 2020 by měl dosahovat zhruba 61,2 milionů barelů za den, což je ale o jeden milion méně, než ukazovala čísla minulého odhadu. Právě tento pokles reflektuje představu, že nízké ceny ropy donutí některé producenty mimo Organizaci uzavřít svá naleziště.

Ti, kteří svůj byznys nezavřou, budou dle výhledu nuceni navýšit investice do kapacit, infrastruktury a technologií. V tomto směru nebude zaostávat ani OPEC. Badrí v reportu oznámil, že i ropný koncern hodlá investovat do nových ropovodů a kapacitních zařízení. Tyto investice však půjdou ruku v ruce s tím, jak bude růst i samotná poptávka po ropě.

 

Newsletter