V důsledku snížení počtu vrtných zařízení v USA v reakci na loňský kolaps cen snížil OPEC předpověď globálního růstu produkce ropy pro rok 2015. Organizace zemí vyvážejících ropu snížila svůj odhad produkce v zemích mimo OPEC asi o 400 tisíc barelů denně, v důsledku snížení v USA o 130 tisíc barelů denně. Skupina uvedla, že by tak po mírném nárůstu v tomto měsíci mohlo dojít ke zvýšení globální předpovědi poptávky. To vše na pozadí rostoucí poptávky po benzínu v USA.
Ropa se v Londýně v posledních dvou týdnech odrazila o více než 20 procent výše s tím, jak sedmiměsíční propad cen tlačil na odstavení amerických vrtných zařízení a plošin a s tím, jak byly společnosti jako Royal Dutch Shell či Chevron nuceny omezit výdajové plány. Data Baker Hughes ukázala, že ropné společnosti v USA snížily počet vrtných zařízení v provozu na nejnižší počet za poslední tři roky. „Hlavními faktory pro nižší predikci růstu nabídky v roce 2015 jsou cenová očekávání, klesající počet aktivních plošin v Severní Americe, snížení těžebních povolení v USA a snížení výdajových plánů mezinárodních ropných společností pro rok 2015,“ uvedl ve své měsíční zprávě o trhu OPEC.
Podle zprávy se produkce ropy v USA v roce 2015 zvýší o 820 tisíc barelů denně na 13,64 milionu barelů denně, což je asi poloviční tempo růstu zaznamenaného v roce 2014. Odhad celkového růstu produkce v roce 2015 v zemích mimo OPEC se snížil o 420 tisíc na 850 tisíc barelů za den.
Přestože organizace OPEC zvýšila odhad své letošní těžby, aby kompenzovala slabší růst nabídky ze zemí mimo OPEC, požadovaných 29,2 milionu barelů denně zůstává stále asi o 1 milion barelů denně pod aktuální úrovní produkce.
Produkce OPEC klesla v lednu o 53 tisíc barelů denně na 30,15 milionu barelů za den. Důvodem je pokles v Iráku, kde údajně produkce v lednu klesla o 279 tisíc barelů denně na 3,35 milionů barelů za den.
Celosvětová poptávka po ropě se podle zprávy v roce 2015 zvýší o 1,17 milionu barelů denně, tedy o 1,3 procenta na 92,32 milionu barelů denně.