OPEC ropné kohouty neutáhne. Ani kvóta není mantra

Na první místě je souboj s americkou těžbou a dalšími producenty s vyššími produkčními náklady. Ropný kartel OPEC se pod taktovkou Saúdské Arábie soustřední na tržní podíl. Výsledek napjatě očekávaného jednání oznámil saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí.

Rozhodnutí se očekávalo. Ministři členských zemí OPEC na zasedání ve Vídni v zásadě chválili, že propad cen oživil poptávku po ropě. A také pomohl boji s nákladově dražšími konkurenty. Jsou v OPEC nějaké rozpory? „Byli byste překvapeni, jak byla schůzka přátelská,“ řekl ministr po schůzce.

Za Saúdskou Arábií stojí například Spojené arabské emiráty. „Rozhodnutí z listopadu bylo správné. Bude nějakou dobu trvat, než si trh najde znovu rovnováhu,“ řekl delegát země pro Reuters.

Ceny ropy Brent ze svého dna v lednu vylétla již o 34 procent k 63 dolarům za barel. Irácký ministr pro ropu na počátku jednání OPEC odhadl, že na konci roku cenu Brentu uvidíme u 75 dolarů za barel. „Většina členů OPEC si myslí, že právě cena 75 dolarů je cenou férovou,“ řekl Bijan Namdar Zanganeh.

Kartel loni v listopadu šokoval trhy, když se rozhodl nechat svůj těžební limit beze změny na 30 milionech barelů za den. Prohloubil tím cenový pokles, který trval od poloviny roku. „Důležité je, jaká bude skutečná produkce v příštích měsících. Tak, jak byla kvóta systematicky překračována v posledních 12 měsících, je irelevantní i nyní,“ komentoval otázku těžební kvóty kartelu komoditní stratég UBS Giovanni Staunovo pro Bloomberg. OPEC nyní těží zhruba milion barelů denně nad svým úhrnným stropem, v květnu dokonce 31,58 milionu barelů. Kvótou je 30 milionů barelů ropy denně. 

Hlasitý byl na dnešní jednání OPEC snad jen Írán. Ten žádá, aby mu ostatní členové vytvořili prostor pro očekávaný růst produkce poté, co budou zrušeny nebo alespoň omezeny sankce proti vývozu ropy ze země. O tom má být jasno zhruba za tři týdny, kdy jsou na programu jednání kolem jaderného programu země a sankcí na něj. Írán bude ale dle vícero analytiků i v případě brzkého zrušení sankcí schopen podstatnějšího zvýšení produkce až příští rok. 

Zvýšení těžby očekává také boji zmítaná Libye. OPEC se znovu sejde až 4. prosince. O opětovný vstup do kartelu na dnešním jednání požádala Indonésie. Členové OPEC žádost země, která stála u založení kartelu a je významným zákazníkem Saúdské Arábie, schválili.

Newsletter