OPEC srazil ropu, ta zase americké akcie

Americké akcie si zahájily týden poklesem. Ten byl vyvolán silným propadem ropy. Brent je níže o bezmála 4 %, což odpovídá ceně na 41,225 dolarů za barel. WTI odepsala více jak 5 % a posunula se až pod hranici 38 dolarů, konkrétně na 37,76 dolarů za barel. Tyto hodnoty odpovídají téměř sedmiletému minimu.

V reakci na tento vývoj se propadly především energetické společnosti, jako je například Exxon Mobile či Chevron, jež s sebou stahovaly i hlavní americké akciové indexy. S&P500 odepsal 0,6 %, což odpovídá 2077 bodům. Index Dow Jones je níže o 0,66 %, aby tak zakončil na 17 730 bodech. Technologický Nasdaq spadl o 0,79 % a zastavil se na 5 101,8 bodech. Ve výsledku tak benchmarky umazaly část svých zisků, které získaly díky pátečním datům z amerického trhu práce.

Výrazný zisk si naopak připisovaly akcie amerického výrobce kávovarů Keurig Green Mountain. Reagovaly tak na zprávu, že firmu za 13,9 miliardy dolarů koupí investiční skupina vedená německou společností JAB Holding.

Co se týče dat, nebyla pro dnešek zveřejněna žádná, která by měla jako na akcie či dolar výraznější vliv. Americká měna si dnes v dozvucích pátečních dat připisovala zisky. Na párů s eurem si připsala téměř 0,3 %, což odpovídá 1,084 dolaru za euro.

Newsletter