Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

OPEC těží rekordně ropy. Proč cena poroste? Proč klesne?

AKTUALIZOVÁNO – Těžba ropy v Saúdské Arábii i celé Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci navzdory poklesu cen vzrostla na nová maxima. Vyplývá to z měsíční zprávy OPEC, jejíž členové dál usilují o vysoký podíl na trhu místo toho, aby bojovali proti přebytkům suroviny a snažili se podpořit ceny.

Těžba celé OPEC se v červenci zvýšila o 46 tisíc barelů denně na 33,11 milionu barelů denně. To je podle statistik Reuters nejvyšší objem produkce minimálně od roku 2008. Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu a největším světovým vývozcem ropy, zvýšila produkci proti červnu o 120 tisíc na 10,67 milionu barelů denně. Překonala tím dosavadní rekord 10,56 milionu z loňského června.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. V současnosti se nacházejí nad 40 dolary a v červenci klesly zhruba o 15 procent. Ropa by mohla spadnout k úrovni 35 dolarů za barel a s největší pravděpodobností by dolů stáhla také akciové trhy, řekl CNBC Paul Ciana z Bank of America Merrill Lynch.

Cena ropy může kolísat kolem úrovně 40 dolarů za barel, ale stratég Bank of America Merrill Lynch Francisco Blanch řekl CNBC, že cena zamíří nahoru jen krátkodobě. V následujících letech čeká divoké výkyvy. „Nyní jsme svědky dna pro druhou polovinu roku“ dodal.

Helima Croftová z RBC uvedla, že ropný trh se v poslední době ocitl v jakési medvědí pasti. „I když jsme blíže místu, kdy se denní přebytek poptávky změní ve schodek, záplava medvědích titulků je nám stále v patách,“ uvedla Croftová, která věří tomu, že nejvýznamnější rizika jsou přehnaná a do značné míry již byla zohledněna v cenách.

Naopak trader Tim Seymour se domnívá, že ceny ropy zamíří nahoru. Současná pozice je podle něj až příliš medvědí. Domnívá se, že nastavení vyšších cen ropy může být připsáno k představě, že světová ekonomika je výrazně silnější. CNBC také řekl, že brexitu se nepodařilo otřást trhy tak, jak investoři očekávali. Objem tak zůstává během léta vysoký, když historicky představuje slabší měsíce. 

 

 

„Levná ropa motivuje rafinerie ke zvýšení produkce, což zvyšuje přebytky na trhu,“ konstatoval kartel OPEC. Zdroje ze Saúdské Arábie agentuře Reuters už dříve řekly, že těžba tam reaguje právě na zvýšenou letní poptávku rafinerií. To, co se nyní děje na trhu, je podle něj velmi sezonní. Zásoby ve skutečnosti klesají docela rychle, poptávka jde nahoru, což bude směřovat trh do deficitu.

Těžbu zvýšil také Irák, který je druhým největším producentem ropy v rámci OPEC. Jen mírně stoupla těžba v Íránu, který od lednového zrušení sankcí svou produkci výrazně zvyšoval. Nárůst těžby v těchto zemích více než nahradily výpadky produkce v Libyi a Nigérii.

Kartel očekává, že poptávka po jeho ropě příští rok dosáhne v ročním průměru 33,01 milionu barelů denně. Pokud OPEC nechá těžbu beze změny, znamenalo by to denní nadprodukci zhruba 100 tisíc barelů.

Představitelé OPEC se na červnovém zasedání ve Vídni nedokázali dohodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu. Ministři OPEC se v září sejdou na neoficiální schůzce v Alžírsku. Po nedávném poklesu cen ropy na čtyřměsíční minima kolem 40 dolarů za barel se objevily zprávy, že někteří členové OPEC obnovili volání po zmrazení těžby.

Newsletter