OPEC v prosinci mírně snížil těžbu ropy, je ale blízko rekordu

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v prosinci mírně snížila, zejména kvůli nižším dodávkám z Iráku a rovněž kvůli mírnému poklesu v některých dalších zemích. Uvedla to dnes agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků. Navzdory poklesu ale těžba ropy v rámci kartelu OPEC zůstává blízko rekordu.

Dodávky ropy všech 12 zemí OPEC v prosinci klesly na 31,62 milionu barelů denně z listopadové úrovně 31,79 milionu barelů. Loni v červenci těžba kartelu činila 31,88 milionu barelů denně, což bylo nejvíce od roku 1997, kdy začal Reuters tento ukazatel sledovat.

Ceny ropy za posledních 18 měsíců klesly o více než 60 procent. Po rozhodnutí kartelu na počátku prosince nechat těžbu beze změny se cena propadla až na nejnižší hodnotu za posledních 11 let. Současná krize mezi Saúdskou Arábii, což je největší producent suroviny v rámci OPEC, a Íránem vyvolává obavy, že spolupráce kartelu v oblasti dodávek se zhorší.

„Určitě není pravděpodobné, že Saúdská Arábie omezí dodávky ropy, aby udělala prostor pro ropu z Íránu,“ řekl analytik finančního ústavu Commerzbank Carsten Fritsch. „Jinak řečeno, současné nadměrné dodávky se mohou v krátké době ještě zvýšit,“ dodal. Všeobecně se očekává, že Írán začne dodávat na trh více ropy, jakmile se na tuto zemi přestanou vztahovat všechny dosavadní sankce. Těm Teherán léta čelil kvůli svému jadernému programu.

OPEC a jeho ropný výhled, který radost určitě neudělá

OPEC v listopadu 2014 odmítl snížit těžbu, aby podpořil ceny. Odůvodnil to tím, že si chce posílit tržní podíl na úkor konkurence. Od té doby naopak těžbu zvýšil o téměř 1,4 milionu barelů denně.

Nejvíce se těžba ropy v prosinci snížila v Iráku, který je druhým největším producentem v rámci kartelu a jehož těžba v listopadu byla rekordní. Analytici však očekávají v dalších měsících opětovný růst. Nepatrně nižší byla těžba i v Saúdské Arábii, a to kvůli nižší poptávce v zahraničí a stabilní poptávce na domácím trhu. V Íránu naopak těžba mírně vzrostla.

Novým členem kartelu je od 4. prosince Indonésie. Těžba nového člena bude zahrnuta do statistiky až od ledna.

Na svém posledním zasedání na počátku prosince se OPEC nedokázal dohodnout na svém oficiálním těžebním limitu. Členské země se jen shodly, že budou pokračovat v současné úrovni těžby ropy. Generální tajemník OPEC Abdalláh Badrí uvedl, že kartel zatím není schopen předpovědět, kolik ropy bude v tomto roce schopen dodat na trh Írán.

Rusko, Írán, OPEC. Moody’s srazila výhled cen ropy

Newsletter