Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

OPEC zmrazí ceny ropy a Wall Street zamířila vzhůru

AKTUALIZOVÁNO – Americké akciové trhy dnes rostly, když reagovaly na nečekanou a čerstvou zprávu z Alžírska. Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se totiž dohodli na stanovení nového těžebního limitu, aby podpořili ceny ropy. Ty dnes v reakci na dohodu raketově rostly. Investoři rovněž vstřebávali komentáře představitelů americké centrální banky (Fed)

„Trh půjde díky dohodě nahoru, ale podle mě jsou očekávání taková, že se vše utiší. Pamatujte na to, že se všichni shodli na tom, že ropa musí zdražovat,“ uvedl investiční stratég firmy Prudential Financial a bývalý americký energetický atašé Quincy Krosby.

Jakékoli omezení těžby je velkou novinkou, protože dává trochu šanci na ceny ropy okolo úrovně 44 dolarů za barel, dodal hlavní stratég trhu firmy Robert Pavlik. Energetický sektor na zprávu reagoval růstem o čtyři procenta, což je nejvíce od ledna.

Index Dow Jones dnes posílil o 0,61 procenta na 18339,24 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 přidal 0,53 procenta na 2171,37 bodu. Technologický index Nasdaq rostl o 0,24 procenta na 5318,55 bodu.


„Teď, když je rozhodnutí Fedu a Bank of Japan za námi, vstupujeme do klidnějšího období, kdy budou stále důležitější prezidentské volby,“ řekl Luke Bartholomew, investiční manažer Aberdeen Asset Management.

Šéfka Fedu Janet Yellenová dnes v Kongresu řekla, že Fed nemá žádný pevný harmonogram zvyšování  úrokových sazeb, je ale přesvědčená, že ekonomika je připravena na jejich zvýšení do konce letošního roku.

Newsletter