Opera: Skrytá příležitost v zapomenutém prohlížeči?

Opera Limited, strůjce webového prohlížeče, kterého si pamatujete hlavně z dob minulých, ohlásila ke konci února výsledky za čtvrtý kvartál. A vypadá to překvapivě dobře.

Když v létě loňského roku proběhlo IPO, ani jste si ho možná nevšimli. Norská Opera tehdy vyraisovala přes 100 milionů dolarů a investoři se mohli radovat z profitu přesahujícího deset procent. Tedy jen chvilku.

Neuběhlo totiž ani půl roku a cena akcií spadla o polovinu a nyní je na necelých devíti dolarech, pořád o více než čtvrtinu níže oproti upisovací ceně.

Ačkoli IPO nebylo žádným zázrakem, management Opery si trval na svém. COO situaci svého času komentoval slovy, že cena akcií nemá nic společného s finanční kondicí společnosti. Představenstvo se dokonce uchýlilo k odkupu asi 15 procent akcií, aby investorům ukázalo, že v budoucnost své firmy opravdu věří.

A ke svému optimismu měli a mají důvod.

Na grafu výše vidíme, že v době před i po IPO příjmy i zisky Opery stoupaly. To se nakonec potvrdilo i ve čtvrtém kvartálu, kdy příjmy mírně překonaly odhadovaných 50 milionů dolarů se ziskovostí bezmála 13 milionů dolarů.

Celkově tak za loňský rok Opera zakončila s rekordním čistým ziskem ve výši 35 milionů dolarů, což je oproti roku 2017 šestinásobek.

Prohlížeč, který máme spjatý s dřívější dobou, má nyní přes 60 milionů měsíčně aktivních počítačových uživatelů a 200 milionů uživatelů své mobilní verze. Paradoxně se v obou případech jedná o rekordní čísla.

Co se tedy děje pod povrchem tiše rostoucí technologické firmy?

Opera je velmi aktivní v Africe, kde rozvíjí svou produktovou vlajkovou loď Opera News – vlastní obsahovou platformu, která má přes 134 milionů měsíčně aktivních uživatelů.

V září loňského roku uzavřela partnerství s blockchainovou společností Ledger, aby prozkoumala možnosti, které tato technologie nabízí pro její ekosystém. Navázala tak na předchozí technologický manifest, kdy jako první velký prohlížeč nabídla již integrovanou kryptoměnovou peněženku. Později k tomu přidala i softwarový doplněk, který automaticky detekuje, když se výpočetní výkon uživatele snaží třetí strana nepozorovaně využívat k těžbě kryptoměn.

Společnost také investovala 30 milionů dolarů do sociální sítě StarMaker, která stojí na nahrávání a sdílení audiozáznamů. V rychle rostoucím projektu má Opera nyní téměř dvacetiprocentní podíl s tím, že by do roku 2020 chtěla získat většinu.

Z hlediska velikosti Opera není zatím na technologické poměry přerostlý gigant a s tržní kapitalizací okolo 900 milionů dolarů se jí zatím velcí institucionální investoři spíše vyhýbají. Ostatně podobně jako média.

Jakmile se však dostane k rozlišovací schopnosti velkých hráčů, a že má podle finančních i uživatelských trendů dobře našlápnuto, může cena titulu solidně stoupnout.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter