Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Oppenheimer: Nebojte se síly dolaru a kupujte akcie

Americké akcie si po růstu během posledních necelých dvou týdnů prošly mírným poklesem. Ten byl silně ovlivněn především zveřejněním výsledků ohledně výkonnosti americké ekonomiky během prvního čtvrtletí. Horší než očekávaná data poslaly indexy do červených čísel a i v pátek v premarketu tento pohyb pokračoval.

Určitý pesimismus ohledně vývoje amerických trhů převládá taktéž v souvislosti s několik měsíců posilujícím dolarem. Vůči tomu se však staví na odpor hlavní investiční stratég banky Goldman Sachs, Peter Oppenheimer. Ten ve svém rozhovoru pro CNBC jasně řekl, že by se akcioví obchodníci měli zbavit veškerých obav ohledně síly globálních měn a místo toho se začali soustředit na obnovu ekonomického růstu, který opět vyžene trhy vzhůru.

Americký dolar během posledních několika měsíců posiloval vůči naprosté většině hlavních světových měn. Tento proces byl podpořen intenzivním očekáváním ohledně avizovaného navýšení krátkodobých úrokových sazeb. V posledních týdnech sice došlo na určitý zvrat, který dolaru napomohl k částečnému oslabení, většina nadnárodních společností však dále počítá „škody“, které stále dosti silná měna způsobila jejich zahraničním tržbám.

Oppenheimer je přesvědčen, že by silný dolar neměl hrát žádnou roli při tvorbě vlastního portfolia. Dle něj je totiž potřeba se podívat i na pozitivní stránku věci, která spočívá například v podpoře spotřeby, jež má na vývoj trhů mnohem výraznější vliv.

„Protivahou silného dolaru je zlepšení, které je možné pozorovat na trhu práce a ve spotřebě. Jak ukázala včerejší data, spotřebitelská důvěra se nachází na vysokých úrovních. Je očividné, že silná měna taktéž přispívá ke zlepšení kupní síly,“ řekl pro CNBC stratég. „Výkyvy ve spotřebě se umírňují. Úspory jsou na vysokých úrovních, disponibilní důchod se bude zlepšovat, to vše podpoří spotřebu, která má na celkovém HDP velký podíl,“ dodal.

Včerejší data ukázala určitézpomalení spotřebitelského sektoru. Jádrové výdaje na spotřebu se mezikvartálně zvýšily o 0,9 %, přičemž očekáváno bylo 1 %. Růst osobní spotřeby však zpomalil na 1,9 % z 4,4 % z posledního čtvrtletí minulého roku. Konsensus byl nastaven na zpomalení o velikosti 1,7 %.

Růst americké ekonomiky se téměř vypařil

Goldman Sachs si i tak nadále udržuje pozitivní výhled ohledně budoucího růstu amerických trhů. První čtvrtletí bylo dle Oppenheimera spíše dočasným zpomalením, které se během budoucích měsíců opět přemění v růst. „Tento vývoj, dohromady s lepšími daty z Evropy, pak bude představovat startér pro globální ekonomickou aktivitu,“ je přesvědčen stratég. „Růst je tím nejdůležitějším faktorem. Je přesně tím hlavním fundamentem, který žene výše jak zisky, tak dividendy, což je přesně to, co akcioví investoři potřebují.“

Goldman Sachs hrozí nedostatkem zlata

Býk v přestrojení za medvěda

Newsletter