Optimisté vs. pesimisté aneb jak lidé (ne)věří vlastní ekonomice

V jaké zemi jsou lidé nejoptimističtější a nejpesimističtější, pokud jde o otázku budoucího ekonomického vývoje? Takovou otázku si položila společnosti Pew Research Center. Na jejím základě pak vytvořila seznam států s těmi největšími optimisty a naopak největšími pesimisty.

První tři místa v žebříčku těch nejsvětlejších ekonomických vyhlídek patří rozvojovým trhů Afriky (viz graf). Absolutním vítězem se stala Nigérie, kde je 92 % dotázaných přesvědčeno, že se chod ekonomiky bude během příštích dvanácti měsíců jen zlepšovat. V závěsu se pak umístila Burkina Faso a Etiopie. V obou zemích sdílí ekonomický optimismus více jak 80 % respondentů.

Naopak nejmenší podíl optimistů lze najít v Polsku. Pouze 16 % dotázaných je přesvědčeno, že by se tamnímu hospodářství mohlo během příštího roku dařit lépe. Druhou zemi od konce je pak Libanon, po kterém následuje Francie. Tam téměř polovina respondentů očekává zhoršení, což ze země galského kohouta dělá nejhůře umístěnou vyspělou ekonomiku v rámci celého průzkumu.

Studie pak byla rozšířena i mezigeneračně, tedy na delší výhled než je jeden rok. I zde se Nigérie a Etiopie umístily mezi prvními pěti největšími optimisty. V obou případech bylo 84 % dotázaných přesvědčeno, že až vyrostou jejich děti, budou na tom finančně mnohem lépe než jejich rodiče. Naopak na nejhorších místech se umístila opět Francie společně s Japonskem a Itálií (viz graf č.2).

Samotný průzkum byl společností Pew Research Center proveden v celkem 40 zemích, přičemž v každé z nich bylo dotazována více jak 45 tisíc lidí starších 18 let.

„Nej“ ekonomiky roku 2015 dle Bloombergu

Newsletter