Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Oslnil Google, Apple i v crowdfundingu. Kdo a čím?

Ještě 20 dní zbývá na získání cílené stovky tisíc dolarů jednomu k projektů, který se pro svůj vydal cestou crowdfundingu. „Potíží“ ale je, že mezitím stačil oslovit šéfa Applu Tima Cooka nebo nově vzniklého Alphabetu (pod který spadá Google) Erica Schmidta a vybral k této chvíli 2340 procent toho, co získat chtěl. Řeč je o projektu revoluční úsporné sprchy Nebia.

Kde hledat jádro úspěchu? Možná projekt vystihl problém úmorných veder, která podobně jako po týdny Čechy, zužují po celé poslední roky Kalifornii, kde se projekt Nebia zrodil. I tuzemská média prořízly zprávy o inovacích, které mají v Kalifornii a dalších suchých oblastech vodu ve zdrojích zachovat a na druhé straně ji co nejvíce šetřit. Vzpomeňme si na podivné černé míčky na hladině jezera, které mají zabránit odpařování vody (mimochodem to funguje).

Nebia oslovila investory jako jeden z crowdfundigových projektů zejména tím, že dokáže systémem rozprašování namísto běžného průtoku uspořit až 70 procent spotřebované vody proti průměru běžně prodávaných sprch na trhu. U čtyřhlavé rodiny tak autoři projektu hovoří v amerických reáliích o úspoře necelých čtyř stovek dolarů ročně, tedy zhruba deseti tisícovkách korun, na modelovém příkladu posilovny o pěti tisícovkách návštěvníků je to už v přepočtu přes půl milionu korun a při náhradě všech sprch v Kalifornii už částka, blížící se jedné stovce miliard českých korun – tedy úspora, která by s rezervou zaplatila roční rozpočtový schodek.

Jestli drobné investory zajímá úspora peněz, dravce z Applu či Googlu zelená a inovativní stránka projektu. Vždyť Apple se – krom jiného – chce prosadit v oblasti chytrého a moderního řízení našich obydlí, včetně energetické stránky. Tím, že do projektu pustili peníze právě šéfové Applu a Googlu, jej mohou s předstihem zkoušel zaměstnanci obou firem.

Nebia bude především otázkou osobního přesvědčení a stylu. Bráno z čistě konzumní strany a zvyku vysokoobrátkově nakupovat a zase vyhazovat ne každého osloví, že při současných cenách vody ve Spojených státech se průměrné americké domácnosti investice vrátí za dva roky. Fanjšmekry (i fanoušky produktů Applu?) osloví slova autorů projektu o technologiích, vypůjčených z leteckého průmyslu i „pocitovka“ těch, kdo vyzkoušeli. Netradiční budou také místa, kde se následně Nebia bude prodávat – třeba i v obchodech Applu.

Nebia získává peníze na svůj rozvoj na crowdfundingové platformě Kickstarter. Na to, jestli bude úspěšná, si můžeme odpovědět už nyní, 20 dnů před koncem výběru peněz, příslibem 2,34 miliardy dolarů místo žádaných 100 tisíc dolarů. A také přítomností Erica Schmidta a Tima Cooka. Zrovna oni dva by možná byli raději, kdyby místo podpory produktu získali možnost v podobě ryzího equity crowdfundingu investovat přímo do podílu v projektu Nebia, ve firmě, která za ním stojí. Ve světě taková možnost existuje a je na prudkém vzestupu, v Čechách přijde brzy tak v podobě platformy Fundlift, za kterou stojí společně investiční skupina Rockaway a finanční skupina Roklen. Registrace projektů jsou možné od června.

Crowdfunding zažil v globálním měřítku v roce 2014 růst zainvestovaných projektů o 167 procent – meziročně z 6,1 miliardy dolarů na 16,2 miliardy dolarů. Letos výzkumná společnost Massolution, která data sbírá, počítá s nárůstem na 34,4 miliardy dolarů. Dvěma pětinami se na tomto objemu podílejí investice do rozvoje firem a podnikání. Dominantou se zde stává právě equity crowdfunding, kde investor výměnou za peníze dostane přímý podíl na kapitálu firmy. Světová banka ve své studii odhaduje, že objem crowdfundingu by do roku 2025 mohl narůst až do výše 96 miliard dolarů. Nejvíce aktivních platforem se nachází v Severní Americe a v Evropě.

Crowdfunding doprovází nejen byznys, ale slyšíme o něm i v souvislosti událostí, které hýbou světem. V květnu bylo po ničivém zemětřesení v Nepálu prostřednictvím několika crowdfundingových kampaní vybráno s výraznou pomocí FinTech společností GoFundMe, Crowdrise nebo Indegogo několik milionů dolarů. Na chuť FinTech a například využití bitcoinu přišli pod tlakem omezení toku kapitálu Řekové, pro které se stal cestou, jak při omezené činnosti bank realizovat mezinárodní platby. Ne, není to náhrada, ale je to doklad, že se FinTech, crowdfunding, virtuální měny a další projevy této revoluce ve finančních světě stávají běžnou a významnou součástí našich životů. 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter