Ostravské univerzity podporují studenty v podnikání

Již třetí ročník oblíbené Startup Show, která je obdobou televizního pořadu Den D, se 23. února uskutečnil v Ostravě. Do finále postoupilo sedm projektů, které prošly tříměsíčním intenzivním programem na podporu podnikání Green Light. Akci, jež je největší svého druhu v Moravskoslezském kraji, organizuje Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava společně s dalšími ostravskými vysokými školami.

Program mladým týmům poskytl nezbytné znalosti pro rozjezd vlastního podnikání. Před porotou složenou z investorů a expertů z podnikatelské sféry týmy prezentovaly své podnikatelské záměry s cílem získat investice a představit své projekty široké veřejnosti. „Univerzitní Green Light je důležitý proto, že není pouze o nápadech, ale především o těch, které mají skutečný ekonomický potenciál,“ uvedl rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák.

Cenu hlavního partnera SDE Software Solutions získal Viktor Nawrath s projektem Sliders.cz. „ Z pohledu pana Goinse má právě tento projekt velký potenciál uspět na americkém trhu a výhra v hodnotě 50 tisíc korun mu může pomoci posunout se kupředu“, uvedl ředitel Centra podpory inovací VŠB-TUO Martin Duda. Sliders.cz je multiplatformní hudební přehrávač, v němž může klient poslouchat hudbu od všech svých oblíbených poskytovatelů v nepřetržitém mixu, a současně ji dynamicky ladit přesně podle své chuti. Aplikaci mohou využívat především kavárny a restaurace.

Uspěl také projekt EnLog a Radim Malinowski si odnesl dvě ceny. Enlog je systém měření efektivity osvětlovacích soustav ve skladech, výrobních halách. „Systém enLog nasadíme ve kterékoliv firmě a monitorováním jednoduše zjistíme, kolik ji dokážeme ušetřit na elektřině. Mnohdy je to až 80 procent,“ dodal Malinowski.

Vedle vítězných nápadů se představil také projekt na výstavbu rodinných domů využívající zeminy jako izolantu, elektronická evidence účtenek, aplikace propojující nabídku a poptávku či online cvičební program pro maminky.

Green Light je projektem Centra podpory inovací VŠB-TU Ostrava a dalších partnerů, který především studentům pomáhá zrealizovat podnikatelské nápady.  Jeho cílem je podpořit zajímavé a realizovatelné podnikatelské nápady službami, za které by začínající podnikatel musel zaplatit desítky tisíc korun a kvalitně tak urychlit start podnikání.

Do třetího ročníku se loni na podzim přihlásilo 43 projektů, z nich 16 se účastnilo tříměsíčního školení. Nejlepších sedm týmů bylo vybráno, aby se utkaly před porotou a investory o ceny v hodnotě 150 tisíc korun.

Do programu se mohou hlásit nejen studenti vysokých škol, ale také všichni, kteří mají vlastní podnikatelský záměr. Účastníci během tří měsíců podstupují intenzivní školení, které jim poskytne znalosti nezbytné pro rozjezd podnikání. Přihlášky bude možné podat opět letos na podzim na webu greenlight.vsb.cz.

Newsletter