Ostražitá Citibank. Kde si dát pozor na bubliny?

Světové trhy se momentálně nacházejí na úrovních svých historických maxim. Zatímco investoři si mnou ruce a radují se z hromadících se zisků, někteří ekonomové a analytici začínají být lehce nervózní. Téměř šestiletý růst bez výraznější korekce dle nich může být důkazem postupně se nafukující bubliny. Přesně na tuto oblast se jako poslední zaměřila americká Citibank, které ve své studii zveřejnila možná ohniska potenciálního krachu.

Oproti některým svým konkurentům není Citibank nijak výrazně negativní. Poukazuje však na fakt, že v rámci celosvětové studie narazila na několik neobvyklých míst, kde se pomalu ale jistě nafukuje spekulativní bublina.

„Postupně stárnoucí býčí trhy jsou obvykle živnou půdou pro spekulativní bubliny,“ přepisuje server CNBC slova Roberta Bucklanda, hlavního investičního stratéga Citibank. „Ty [bubliny] se tak postupně nafukují v prostředí sekulární stagnace, která je přiživována neustálým přívalem levné likvidity,“ popisuje stratég. Termín sekulární stagnace se vžil pro označení situace, kdy ekonomika dlouhodobě roste velmi pozvolným tempem, které je však imunní vůči veškerým stimulům ze strany nositelů hospodářské politiky.

Pro někoho možné trochu překvapivě, ale analytický tým Citibank je přesvědčen, že na bubliny dnes narazíte spíše než na akciích v oblasti dluhopisů. Buckland se svými kolegy porovnává současnou situaci se známou „tulipánovou“ mánií, která proběhla v 17. století v Holandsku. Investoři tehdy fanaticky nakupovali cibulky vzácných tulipánů, čímž vyhnali jejich cenu až na úrovně cen rodinných domů a pozemků. Jakmile však bublina splaskla, klesly ceny na pouhý zlomek předchozích úrovních. Dle Bucklanda je přesně taková situace na dluhopisových trzích, kde jsou hlavním tahounem poptávky světové centrální banky.

Souboj dluhopisových velikánů: Gundlach vs. Gross

„Pokud se zaměříme na současnou úroveň dluhopisové nabídky a poptávky, jejich nerovnováha je evidentní,“ píší analytici. „Od doby poslední finanční krize razantně pokleslo množství nově emitovaných dluhopisů, zatímco poptávka ze strany centrálních bank raketově vzrostla. S tímto procesem nemůže být ani překvapivé, jak se s cenou postupně nafukuje i spekulativní bublina. Jakmile však banky s nákupem přestanou, nestane se nic jiného, než že se ceny v jednom okamžiku bleskově propadnou.“ Nejzářnějším příkladem je dle Citi evropský trh. „Evropa je v oblasti dluhopisů nejeuforičtějším místem. Valuace zde dosahují už téměř dvojnásobku svých historických úrovní,“ míní Buckland.

Opačným případem jsou akciové trhy. I přesto, že se nacházejí na svých maximech, stále se obchodují mimo úroveň spekulativní bubliny. Například americké tituly se z historického hlediska obchodují na férových příčkách. Valuace dosahují zhruba 2,9násobku historických účetních hodnot, což sice neznamená, že jsou levné, ale zároveň jsou stále mimo bublinu. Z hlediska jednotlivých segmentů pak Citi nejvíce věří americkému finančnímu sektoru a evropským automobilkám, energetice a technologiím.

HSBC varuje: Blíží se gigantický problém v podobě další krize

Miliardáři bijí na poplach. Krize se nezadržitelně blíží

Newsletter