Ostře sledovaná ČNB. Úrokové sazby porostou nejrychleji za 24 let

Klíčové body

  • Dnes nás čeká důležité zasedání České národní banky. Ta by měla přistoupit k dvojitému zvýšení hlavní úrokové sazby.
  • Koruna se v průběhu včerejšího obchodního dne pohybovala v zisku, nakonec ale uzavřela v mírné ztrátě nad 25,50 EURCZK.
  • Výhled pro zbytek roku je pro korunu stále pozitivní, důležitá bude rétorika guvernéra Rusnoka na dnešní tiskové konferenci.
Zdroj: Depositphotos

Na korunu stejně jako na ostatní rizikové měny v druhé polovině srpna dolehla znovu se zhoršující tržní nálada. Domácí měna od své nejsilnější zářijové úrovně k úterku oslabila o 30 haléřů a po měsíci se opět obchodovala nad 25,50 EURCZK. Včerejší obchodování se již neneslo čistě v duchu risk-off, ač měl dolar stále navrch.

Zelené bankovky se nadále těšily ziskům, když se dolarový index podíval na nejvyšší hodnoty za jedenáct měsíců. Na páru s eurem jsme sledovali posun k 1,1600 EURUSD, nicméně ostatní trhy nevykazovaly známky pokračující paniky a přesunu k bezpečí. Americké vládní dluhopisy s desetiletým tenorem se vrátily zpět k výnosu ve výši 1,50 % a akciové indexy se pohybovaly vesměs v mírném zisku. Měny regionu po nadějném vstupu do obchodního dne své zisky umazávaly a uzavřely poblíž otevíracích hodnot.

Koruna je kvůli horší tržní náladě momentálně relativně slabá. Pokud nás ale ČNB dnes nezklame, měli bychom být ve zbývající části roku svědky dalšího posílení kurzu ve srovnání s aktuálním spotem. Zklamáním v tomto případě myslíme zvýšení sazeb o 25 bazických bodů namísto očekáváného dvojitého zvýšení, tedy o půl procentního bodu. Samotné rozhodnutí o sazbách by v případě dvojitého hiku nemělo mít zásadní dopad na kurz koruny. Jednalo by se sice o první takto razantní zvýšení sazeb od roku 1997, trhy však tento pohyb již plně zacenily, což je hlavním důvodem, proč bude kurz koruny s eurem sledovat hlavně komentář guvernéra Rusnoka na následné tiskové konferenci, která začne tradičně v 15:45.

Domácí fundamenty zůstávají nadále silné a měly by korunu v příštích kvartálech podporovat. Aktuální korekci korunových zisků tak přikládáme horší tržní náladě. Korunové FRA sazby v posledním měsíci prudce rostly a postupné zaceňování rychlejšího tempa růstu sazeb by za klidnějších tržních podmínek znamenalo posun kurzu koruny s eurem k hranici 25 korun za euro. Rostoucí FRA sazby jsou spojeny s postupně rostoucí sazbou PRIBOR, kratší FRA sazby 1×4 a 3×6 však rostou výrazně rychleji než právě tříměsíční PRIBOR, který se v průběhu září posunul z 0,99 % k 1,17 %.

Rozšiřující se úrokový diferenciál vůči eurozóně, uklidnění situace na trhu energií, zažehnání rizik spojených s čínským developerem Evergrande nebo například oficiální oznámení zvažovaného odprodeje výnosů z devizových rezerv z pohledu ČNB jsou potenciální impulzy pro silnější korunu. Hlavním domácím rizikem s příchodem chladnějších měsíců zůstává další vlna koronaviru a opatrnější ČNB, než trhy momentálně očekávají.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1604 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,29 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1571 do 1,1685 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,50 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,98 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,39 až 25,54 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,77 až 22,07 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter