Ostrý start pro korunu – inflace. Je další zpevnění na obzoru?

Česká měna zažije ostrý start do nového týdne. Statistici oznámí zářijovou inflaci. Dle predikce Roklen by index spotřebitelských cen měl meziročně růst o 2,7 procenta, trh čeká stejné číslo. Proti srpnu by ale měl index klesnout o 0,1 procenta. Koruna se minulý týden stala šampionem regionu EMEA (Evropa, Střední Východ, Afrika). V rámci celého letošního roku je pak v tom samém žebříčku, a to se značným náskokem, jasným vítězem. Kurz je aktuálně na 25,88 EURCZK.

Koruna se první říjnový týden dostala až na úroveň 25,78 EURCZK. To byla dosud nejsilnější úroveň od konce kurzového závazku České národní banky. 

Koruna? Letos (zatím) nejziskovější měnou regionu

Co se inflace týče, tak podrobně sledované budou ceny potravin. Konkrétně mediální šampion posledních dní, a to máslo. 

„Dnes zveřejněná inflace pravděpodobně překročí srpnovou hodnotu 2,5 procenta,“ očekává ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Předpokládáme, že v září rostl index spotřebitelských cen meziročně o 2,7 procenta. Inflace se tak přibližuje horní hranici tolerančního pásma ČNB a zvyšuje tlak na zvyšování úrokových sazeb na začátku listopadu,“ dodal. 

ČNB v pátek zveřejnila zápis z posledního měnového jednání. V diskusi navazující na prezentaci situační zprávy vyhodnotila bankovní rada bilanci rizik stávající prognózy na horizontu měnové politiky jako mírně proinflační. V tomto směru působí vyšší růst domácích mezd a ekonomické aktivity. Vlivem uzavírání korunových pozic finančních investorů v podmínkách chybějící protistrany, tedy tzv. překoupenosti trhu s korunou, se přitom kurz může v příštích čtvrtletích nacházet na slabších hodnotách oproti prognóze.

Z české ekonomiky se dnes dozvíme další důležité číslo. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zveřejní zářijovou nezaměstnanost. Ta by mohla dál klesnout, když v srpnu činila čtyři procenta. Pod touto úrovní by byla poprvé od října 2008.

Eurodolar se minulý týden dostal pod tlak, a to především kvůli Katalánsku (katalánský parlament bude toto úterý diskutovat výsledek referenda a vyhlášení nezávislosti). Hlavní událostí nového týdne bude čtvrteční proslov šéf Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho ve Washingtonu. V pátek pak bude zveřejněna inflace v USA.

Ve středu bude zveřejněn zápis z jednání FOMC. Pátek přinesl špatná čísla z amerického trhu práce, která ale ovlivnily hurikány. Nezaměstnanost klesla na 4,2 procenta, což je nejnižší úroveň od února 2001. Pravděpodobnost, že Fed zvýší v prosinci sazby zůstává vysoká – pravděpodobnost tohoto kroku je podle agentury Bloomberg nejvyšší v prosinci, a to 76,7 %

 

Newsletter