Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Ostrý střet Německa a zemí V4 kvůli imigrantům

Německý magazín Der Spiegel napsal, že státy zemí visegrádské skupiny (V4) zřejmě půjdou příští týden na summitu EU do otevřené konfrontace s kancléřkou Angelou Merkelovou kvůli sporu o řešení uprchlické krize. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek však dotazy Německa na schůzku V4 o uprchlické krizi nevnímá jako stížnosti, ale jako hledání společného přístupu k řešení uprchlické krize. O ten prý usiluje i Česko.

Německý velvyslanec v Česku se obrátil na státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu s dotazy ohledně cílů a obsahu pondělního summitu premiérů zemí V4 s Makedonií a Bulharskem v Praze. Slovenský premiér Robert Fico dokonce prohlásil, že Německo si u slovenského ministerstva zahraničí kvůli setkání stěžovalo.

Na pražské schůzce budou státníci jednat o posílení ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem. Podle časopisu Der Spiegel se země V4 se svým záměrem ochrany schengenských hranic a uzavření balkánské trasy pro uprchlíky staví proti plánu kancléřky Merkelové, který počítá s řešením migrační krize za pomoci Turecka. Na nadcházejícím summitu EU příští týden ve čtvrtek a pátek prý hrozí otevřený střet mezi Merkelovou a zeměmi, které její plán odmítají.

Podle týdeníku je základem plánu Merkelové to, že EU každoročně vyzvedne z Turecka 200 tisíc až 300 tisíc běženců, kteří budou následně rozděleni mezi evropské země při zohlednění jejich velikosti a hospodářské výkonnosti.

„S německým kancléřstvím jsme v pravidelném a úzkém kontaktu. Nijak mě proto nepřekvapilo, že se na mne v pátek obrátil německý velvyslanec s dotazy na cíle a obsah pondělního summitu premiérů V4,“ řekl Prouza. Zdůraznil přitom, že Česká republika i další země Visegrádu zároveň i nadále plně podporují spolupráci s Tureckem. Tomu EU nabídla tři miliardy eur jako pomoc pro zvládání uprchlické krize. „Pevně věříme, že Turecko začne dohodu s EU co nejrychleji naplňovat a přibrzdí proud uprchlíků do Evropy,“ prohlásil Prouza.

Státní tajemník ale také připomněl, že k bilaterální pomoci Makedonii členské státy EU vyzval nedávno i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Pomoc Makedonii tak považujeme za přirozenou součást evropského řešení migrační krize,“ uzavřel Prouza.

Slovenský premiér Fico novinářům řekl, že Německo si kvůli pražskému summitu V4 Bratislavě stěžovalo. „Německo protestovalo u státního tajemníka slovenského ministerstva zahraničních věcí kvůli konání tohoto summitu, prý je třeba hledat jiné cesty,“ řekl Fico v Banské Bystrici po konferenci své strany Směr-SD. Podle něj by země V4 měly nabídnout náhradní plán ochrany vnějších schengenských hranic, pokud v této záležitosti selže Řecko.

Německo musí uzavřít hranice, volá kvůli uprchlíkům Bavorsko

Šéf české diplomacie Zaorálek dotazy Berlína za stížnost nepovažuje. „Nepokládám to za stížnost, pokládám to za to, že si vyjasňujeme věci, ale to, co hledáme, je společný přístup. Nemá cenu se z něčeho obviňovat, je třeba najít cestu, která nás vyvede z krize,“ řekl Zaorálek českým novinářům na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Možnost vytvoření takzvaného záložního hraničního systému v souvislosti s ochranou schengenských hranic před přílivem migrantů do EU přes takzvanou balkánskou cestu zmiňoval již dříve premiér Bohuslav Sobotka. O tomto plánu hovořil s Ficem během své lednové návštěvy Bratislavy a slovenský premiér tehdy záměr svého českého kolegy podpořil.

Také šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák náhradní řešení podporuje. „Dokud chybí společná evropská strategie, tak je legitimní, že státy na balkánské trase chrání své hranice. S tím jim pomůžeme,“ řekl Lajčák časopisu Der Spiegel. Dodal, že by bylo špatné přenechat Turecku řešení problémů Evropy.

Podle německého magazínu Merkelová s uzavřením hranic na cestě mezi Makedonií a Tureckem nesouhlasí, protože se obává, že by desítky tisíc běženců uvízly v Řecku, což by v zemi vyvolalo chaos. Navíc by mohli běženci začít hledat novou cestu do Německa přes Albánii a Itálii, takže by uzavření makedonské hranice žádoucí výsledek nakonec nepřineslo.

Francouzský premiér Manuel Valls dnes v Mnichově prohlásil, že ani Francie není nakloněna trvalému mechanismu přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie, prosazovanému Německem.

Newsletter