Osvěží pražskou burzu akcie Kofoly? Možná již letos!

(Aktualizováno 16:25) Rival americké Coca-Coly a Pepsi, československá společnost Kofola, zvažuje umístit své akcie na pražskou burzu. Výrobce a distributor nealkoholických nápojů, jehož oficiální sídlo je nyní v Polsku, plánuje přemístit sídlo do České republiky a nabídnout směs stávajících i nově vydaných akcií pražské burze. Akcie by mohly být podle informací společnosti nabídnuty i investorům na Slovensku a v Polsku. Společnost si prý zatím najala finanční i právní poradce a zvažuje buď formu privátního nebo veřejného úpisu. Ten by se měl následně uskutečnit ve 4. čtvrtletí tohoto roku nebo v 1. čtvrtletí roku příštího. Doufejme, že tato emise snad již nevyšumí.

Většinový podíl Kofoly (51,2 %) vlastní společnost KSM Investment, která patří rodině Samarasů. Druhým největším vlastníkem je CED Group Server, dceřiná společnost polského privátního fondu Enterprise Investors, který se mimojiné ještě nedávno zajímal o koupi podílu v Pivovarech Lobkowicz. Letos v dubnu se však objevila zpráva, že se majoritní vlastníci Pivovarů Lobkowicz s fondem nedomluvili.

Právě fond Enterprise Investors, respektive dceřiná společnost CED Group, má podle serveru iHned.cz zájem neupřesněnou část svého 43,1% podílu prodat. Zda k tomuto kroku však opravdu využije akciovou burzu (nejen) v Praze, je zatím otázkou.

Konec snění o nové akcii na pražské burze?

Kofola má v Evropě osm výrobních závodů a zaměstnává 2300 lidí, z toho okolo 700 v Česku. Do jejího produktového portfolia patří kromě nápoje Kofola i pramenitá voda Rajec, řada ovocných nápojů a sirupů Jupí, hroznový nápoj Vinea, dětské nápoje Jupík nebo energetické nápoje Semtex. Letos Kofola dokončila akvizici slovinského producenta minerální vody Radenska.

Akcie společnosti se v současnosti obchodují na varšavské burze, cena jedné akcie je 36 PLN, tedy necelých 242 Kč. Celkem bylo vydáno 26,2 milionů akcií, což v tuto chvíli oceňuje společnost na 6,3 miliardy Kč. Na varšavské burze je však podle dat agentury Bloomberg k dispozici pouze 106 tisíc kusů a navíc se nejedná o příliš aktivní emisi – včera se například nezobchodovalo vůbec nic, v průměru se zobchoduje zhruba 200 kusů akcií denně. Ukazatel P/E, tedy poměr ceny k čistému zisku na akcii, je nastaven na 22,4 a akcie v tuto chvíli nabízí 1,8% dividendový výnos.

Mohlo by jít o dostatečnou náplast za neuskutečněnou emisi Slovak Telekom? Zatím se zdá, že půjde o podobně „svěží vánek“, ale jak hlásá sama Kofola: když ji miluješ, není co řešit.

Newsletter