Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Otazníky na Fedem zodpovězeny

Dnešním dnem bylo zahájeno letošní poslední sezení měnového výboru Federálního rezervního systému. Co od něj čekat, je poměrně jasné. Na co bychom se měli soustředit už možná tolik ne.

Bude Fed zvyšovat sazby?

Trh si je téměř stoprocentně jistý, že Fed plánuje zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, což by posunulo pásmo sazeb na 1,25-1,50 %. Toto rozhodnutí neovlivní ani nominace Jerome Powella, který se guvernérem centrální banky stane v únoru příštího roku a nahradí tak současnou šéfku Janet Yellenovou.

Co čekat od nového šéfa?

Budoucí guvernér Fedu Jerome Powell nikdy dosavadní rozhodnutí centrální banky nerozporoval, takže je obecně vnímán jako někdo, kdo bude pokračovat v daném směru. To je pravděpodobné, minimálně dokud v ekonomice nedojde k překvapivým zvratům.

Powell je považován za zastánce částečné deregulace některých přísnějších pravidel, která byla vytvořena po finanční krizi v letech 2008-09, a navíc původně přišel ze soukromého sektoru – byl investičním bankéřem. To je velký rozdíl oproti Janet Yellenové a jejímu předchůdci Bernankemu, kteří oba pocházeli z akademického prostředí. Bod, ve kterém se Powell bude pravděpodobně lišit od svých předchůdců, nastane v okamžiku, kdy Spojené státy buď vstoupí do recese nebo pokud dojde k většímu než očekávanému růstu či inflaci. Jak by postupoval v nové krizi, je však zatím velkou neznámou.

Jak Fed ovlivní dolar?

Nevidíme tento týden moc důvodů pro velké překvapení trhu. Zvýšení sazeb je naprosto očekávané a vedení Fedu se vymění až v únoru (změní se velká většina, protože několik lidí ze správní rady odchází do důchodu), takže všechno, co Yellenová na své poslední tiskové konferenci pronese, bude vnímáno spíše jako její odkaz než jako něco, co by mělo mít přímý vliv na postup Fedu v roce 2018. 

Zvýšení sazeb by se tudíž v kurzu nemělo projevit nikterak výrazně. Od Yellenové se pak – vzhledem k jejímu odchodu – dá čekat možná o něco méně opatrný komentář, než by tomu bylo kdykoli jindy. Investoři by se ale měli zaměřit především na aktualizovanou prognózu, především pak na vývoj mezd, inflace a s tím související výhled úrokových sazeb. Současné sázky se přiklánějí k tomu, že by americká centrální banka měla v roce 2018 zvýšit své sazby dvakrát. Pravděpodobnost trojího zvýšení je pak menší než 20 %. 

A co ceny? Zboží či ropa?

Myslím, že Fed jen reaguje na ekonomické dění. Podíváme-li se na finanční situaci, ta se během procesu zvyšování sazeb jen zlepšovala, takže nejde o nějaké utahování, které by mělo výraznější dopad. Proto si nemyslím, že by rozhodnutí učiněná tento týden měla nějaký přímý dopad na ceny zboží nebo ropy, které jsou spíše řízeny fundamentálními ukazateli poptávky a nabídky a v poslední době také nárůstem či poklesem geopolitického napětí.

Autorem textu je měnový stratég Saxo Bank John Hardy.

Newsletter