Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Otec pasivního investování k politikům: Zaměřte se na ETF!

Veřejně obchodované fondy vedou k nadměrnému obchodování a zcela pokřivují chod akciového trhu. Přesně tak se o tzv. ETF vyjádřil otec pasivního investování a zakladatel fondu Vanguard Jack Bogle.

Podle něj dosahuje roční obrat akcií burzovně obchodovaných fondů sledujících výkon indexu S&P 500 (téměř 90 % z nich drží banky a finanční zprostředkovatelé) 3000 % obratu samotných podkladových aktiv (tedy akcií indexu S&P 500, na které se ETF zaměřuje). Pro srovnání, roční obrat akcií největšího indexového fondu Vanguard (kam investují převážně retailoví investoři), který rovněž sleduje výkon výše zmiňovaného benchmarku, dosahuje pouze 8 % obratu základních aktiv. Na základě toho by měl tento systém, který Bogle nazývá čistou spekulací, být kompletně přezkoumán.

„Ano, je nejvyšší čas. Regulátoři by měli přezkoumat celý ekosystém ETF,“ napsal pro server Financial Times Jack Bogle. „ Proč? Už jen kvůli jeho velikosti a především kvůli jeho křehkosti v době bouřlivého vývoje trhů.“

Burzovně obchodované fondy aktuálně spravují aktiva v hodnotě vyšší jak 3 biliony dolarů. Hlavní rozdíl od těch indexových spočívá v tom, že se obchodují na zahraničních burzách a jejich akcie mohou být nakoupeny/prodány vícekrát během jednoho dne.

A právě tento fakt si na investorech vybírá svou daň. Bogle se v tomto směru zaměřil na indexové fondy společnosti Vanguard sledující vybraný index, které následně srovnal s výkonem burzovně obchodovaných fondů stejného zaměření. Zatímco první zmiňovaná skupina svým zhodnocením předčila podkladový benchmark o několik bazických bodů (obvykle se má za to, že by měl naopak lehce ztrácet, například vinou, byť minimálních, poplatků), druhý jeho výkon zaostával v průměru o 1,6 %.

Mají aktivně spravované ETF smysl?

Newsletter