Otřese české pivo světovými trhy dluhopisů?

Historicky největší emise firemních dluhopisů na světě zřejmě profinancuje převzetí pivovarnické skupiny SABMiller a s ní také Plzeňského Prazdroje jedničkou na trhu Anheuser-Busch InBev. Pro dluhové trhy je to v prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb největší test za poslední dekádu.

AB InBev začíná shánět peníze na převzetí SABMilleru a tím i Prazdroje ve Spojených státech. Tam se část emise dluhopisů se splatnostmi od tří do třiceti let objemem 25 miliard dolarů zařadí v historických tabulkách za dosavadního „krále“ Verizon a před Actavis, AT&T nebo Apple.

Tím ale shánění peněz nekončí. AB InBev se s emisí dluhopisů přesune do Evropy a na další národní dluhové trhy a velmi pravděpodobně se stane celosvětově největších vydavatelem korporátního dluhu. Vedle toho má AB InBev na akvizici nasmlouvané úvěry až do objemu 75 miliard amerických dolarů.

Pivní jednička dala nabídku na převzetí majitele Prazdroje

Emise přichází v momentě, který bude pro dluhové trhy skutečnou zkouškou. Zpomaluje čínská ekonomika, propadly ceny komodit a americký Fed v prosinci poprvé po téměř 10 letech zvýšil úrokové sazby.

Pivovar k emisi nehodlá říci ani slovo, zdroje z jejích příprav pro Bloomberg ale potvrdily až 30letou splatnost s naceněním 225 bodů nad benchmarkem, 10letou se 180 bps a tříletou se 120 bps. Agentura Reuters později uvedla, že pivovar vydává dluhopisy za celkem 46 miliard dolarů (což by emisi pasovalo na druhé místo historických tabulek, pokud nebude dále rozšířena).

Oba pivovarští giganti odsouhlasili spojení v říjnu loňského roku za zhruba 110 miliard amerických dolarů. Dohromady obslouží třetinu světového trhu piva a polovinu celkového zisku, který trh dosahuje. Podle Reuters AB InBev obdržel od investorů na svou emisi dluhopisů poptávku v celkovém objemu právě 110 miliard dolarů, akvizici by tedy dluhem byli ochotni profinancovat plně.

Boj o vrchol pivního trhu: AB InBev chce SABMiller a tím Prazdroj

Newsletter