Ověřeno na datech: Na diverzifikaci záleží

I když je zdravá sebedůvěra důležitá v každé oblasti života, lidé často věří své intuici víc, než je zdrávo. Při investování tak často zapomínají na jedno ze základních pravidel – diverzifikaci. A o tom, jak je důležitá, svědčí i dvě tabulky sledující výnosy z investic z různých tříd aktiv a sektorů, které sleduje expert ze společnosti Oppenheimer.

John Stoltzfus, hlavní investiční stratég Oppenheimer, si dal tu práci a vysledoval návratnost investic jednak podle tříd aktiv a jednak podle sektorů za posledních 10 let. „Podle nás výsledky ilustrují důležitost diverzifikace portfolia,“ napsal Stoltzfus, „ačkoliv každá třída aktiv může být sama o sobě značně volatilní. Volatilita vyváženého portfolia je díky mixu těchto aktiv nižší.“

Následující tabulka ukazuje výnosy jednotlivých tříd aktiv v posledních 10 letech, přičemž v předpoledním sloupci je zvýrazněn anualizovaný – tedy průměrný roční – výnos. Nejvíce si v průměru připsaly akcie zahrnuté v indexu Standard and Poor‘s 400 (podniky se střední kapitalizací), dále v indexu Standard and Poor‘s 500 (500 největších veřejně obchodovaných amerických společností podle tržní kapitalizace) a pak zlato.

Co se týče sektorů (podle členění GICS), zde si za posledních 10 let v průměru nejvíce připsala oblast necyklického spotřebního zboží, a dále je pořadí takové: informační technologie, cyklické spotřební zboží, zdravotnictví, průmysl, distribuční služby, telekomunikace, materiály a energetika. V záporných číslech pak skončil sektor finančnictví.

 

Newsletter