Ovládne favoritka Hillary Jižní Karolínu?

Jižní Karolínu dnes čekají poslední demokratické primárky před klíčovým superúterým, kdy se stranický výběr kandidátů pro prezidentské volby uskuteční v několika amerických státech najednou. Podle průzkumů má výrazné šance na úspěch bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Na celostátní úrovni jí přitom voličské ankety dávají vyrovnané šance jako vermontskému senátorovi Berniemu Sandersovi.

Za političkou, která uspěla ve dvou z dosavadních tří nominačních soubojů s demokratickým socialistou Sandersem, stojí většina Afroameričanů. V Jižní Karolíně, státě s významným zastoupením černošských voličů, má Clintonová podle anket mezi voliči náskok nejméně deseti procentních bodů na svého konkurenta. Ani Sandersův tým ve velký úspěch v prvním státě amerického jihu, kde se po Iowě, New Hampshire a Nevadě demokratické primárky konají, příliš nevěří. Vermontský senátor se tak ještě v posledních hodinách před hlasováním soustředil na kampaň ve státech volících v úterý.

Nespokojená Hillary mění štáb i strategii

V Jižní Karolíně se volí poměrným systémem: 53 jihokarolínských delegátů si tedy oba demokratičtí uchazeči o prezidentskou nominaci rozdělí podle procenta získaných hlasů. V rámci celých USA díky hlasům takzvaných superdelegátů vede v současnosti někdejší první dáma nad Sandersem poměrem 502 ku 70. K získání demokratické kandidatury na prezidentský úřad je třeba nejméně 2382 delegátů a superdelegátů.

Volební místnosti v Jižní Karolíně uzavřou v neděli hodinu po půlnoci středoevropského času.

Newsletter