Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Oživení na ropě je pryč, ceny zamíří dolů

Obrovské světové zásoby ropy by podle britské banky Barclays mohly pro globální trh znamenat velký problém. Ceny ropy spadly minulý čtvrtek na dvouměsíční minima poté, co vládní Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil menší než očekávaný pokles ropných zásob. To lze vnímat jako varovný signál. V posledních čtvrtletích lze pozorovat tento rozpor mezi světovou nabídkou a poptávkou po ropě, řekl televizi CNBC Michael Cohen, šéf výzkumu komodit Barclays.

V následujících šesti až osmi měsících Cohen očekává na ropě medvědí trh. Se zpomalující ekonomikou by se mohly zvyšovat zásoby, což by pak mohlo tlačit ceny ropy dolů. V letních měsících vede zvýšená cestovní aktivita k větší poptávce po benzinu, což ropu zdražuje. Jakmile ale toto období skončí, budou zásoby dál stoupat.

Při pohledu na graf, který ukazuje dodávky ropy ve srovnání se současným objemem, upozornil Cohen na značný rozdíl. Graf zachycuje dodávky ropy 38 zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), včetně USA, Británie, Německa, Kanady a dalších. Během nedávné finanční krize byl převis surové produkce 138 milionů barelů. Nyní je to v rámci OECD dvakrát víc, a to 383 milionů barelů, dodal Cohen.

Z těchto a dalších důvodů se analytici domnívají, že zisky ropy budou až do konce roku utlumeny poté, co se od poloviny února téměř zdvojnásobily. Podle Bank of America-Merrill Lynch bude ropa na konci roku stát 53 dolarů za barel, Capital Economics pro letošní rok vůbec nepočítá s cenou nad 50 dolarů za barel. Ropa Brent minulý týden zakončila pod úrovní 47 dolarů za barel.

K další obavám, které podporují medvědí pohled Barclays, patří křehký světový růst a čínská nadprodukce. Cohen se domnívá, že všechny tyto faktory budou ve třetím čtvrtletí tlačit ceny ropy dolů, přičemž obrat by měl přijít kolem čtvrtého čtvrtletí 2017.

 

Newsletter