Americké výnosy obrátily k růstu. Dolar v lehkém zisku pod 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Oživení soukromého sektoru v eurozóně slábne přes lepší služby. Francie „nemocným mužem Evropy“

(Aktualizováno 10:44) Na údaje o oživujícím čínském průmyslu dnes navazují také údaje o vývoji podmínek v ekonomikách eurozóny. Zatímco ve Francii, druhé největší ekonomice eurozóny, ukázal květnový průzkum mezi nákupními manažery, provedený společností Markit, na slábnoucí sektor průmyslu i služeb, německý soukromý sektor navzdory slabšímu zpracovatelskému průmyslu v souhrnu stále slušně roste. A růst, ač pomalejší, si udržel i soukromý sektor v měřítku celé eurozóny. 

Souhrnný index nákupních manažerů v německé ekonomice v květnu zůstal na úrovni 56,1 b., uvedla společnost Markit Economics. Subindex ve službách vzrostl z dubnových 54,7 b. na 56,4 b., což je nejvyšší úroveň od června 2011 a zároveň nad odhady ekonomů. V průmyslu nálada manažerům nadále roste (což značí výše indexu nad 50 bodů), i když pomalejším tempem než v dubnu – údaj se snížil z 54,1 b. na 52,9 b., ačkoli ekonomové očekávali mírnější snížení.

Nečekaně slabý výsledek z eurozóny. Německo světlou výjimkou

Pokles PMI v průmyslu podle Markit nemění výhled pro slušný ekonomický růst německého hospodářství v tomto čtvrtletí, o němž napovídají dosavadní údaje. Hrubý domácí produkt Německa v 1Q zrychlil růst na 0,8 %, oproti očekávání dvojnásobný, a země tak potvrdila své označení motoru eurozóny. Zklamala naopak francouzská ekonomika, která stagnovala po 0,2% posílení v posledním kvartálu loňského roku. Dnešní údaje o náladě v soukromém sektoru jen potvrzují trend rozevírajících se nůžek.

Průmyslová výroba i sektor služeb ve Francii tento měsíc klesají po mírném růstu v dubnu. Tedy oba subindexy se dostávají pod 50bodovou úroveň – v případě průmyslu z dubnových 51,2 na 49,3 bodu a ve službách z 50,4 na 49,2 bodu. Kompozitní index klesl z 50,6 na 49,3 bodu.

Pro celou eurozónu přináší Markit údaj o mírném zpomalení růstu soukromého sektoru. Kompozitní index nákupních manažerů v eurozóně v květnu klesá na 53,9 b. z 54 b. v dubnu, což je 2měsíční minimum a zároveň v souladu s odhady. Za zpomalením stojí zpracovatelský sektor, pro který došlo k poklesu indexu z 53,4 na 52,5 bodu, nejníž za 6 měsíců. Oživení táhnou služby, kde růst zrychlil z 53,1 na 53,5 bodu, což je nejvyšší údaj za 35 měsíců.   

Podle společnosti ale není zpomalení růstu nijak zásadní pro další výhled a nadále platí, že oživení v regionu je nejsilnější za poslední tři roky. „Především zrychlení růstu nových zakázek ukazuje prostor pro opětovné zesílení růstu v červnu,“ komentuje hlavní ekonom Markit, Chris Williamson. Zároveň předpovídá zrychlení růstu HDP eurozóny ve druhém čtvrtletí na 0,5 % z 0,2 % v prvních třech měsících roku. „Největší obavy budí Francie, která dostává své přezdívce ‚nemocného muže Evropy‘, zatímco Německo nadále zažívá slušný růst a zbytek regionu si vede nejlépe od poloviny roku 2007,“ dodává Williamson.  

Newsletter