Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Ozvěny ČNB: Inflace poroste, CZK po exitu v obou směrech

Doznívající týden se nesl především ve znamení domácího dění, kterému vévodili zástupci ČNB. Za zmínku stojí samo zasedání bankovní rady, které poté doplnili jednotlivci.

Zatímco sazby zůstaly beze změny, prognóza byla změněna. ČNB vidí vývoj inflace během 2Q 2017 na 2,4 %, ve 3Q téhož roku pak na 2,6 %. Tato čísla tak jasně potvrzují to, co uvedl sám guvernér Rusnok, a to že banka bude k tomu, aby začala zvažovat konec intervencí, potřebovat jasný důkaz o robustním vývoji inflace, tedy přestřelení 2% cíle, čehož bychom se podle výše zmiňovaných odhadů měli dočkat.

Konec závazku je zatím odhadován stále na polovinu roku 2017, ovšem nikoliv dříve než ve druhém čtvrtletí. Po tzv. exitu se koruna může vydat oběma směry. K oslabení české měny může přispět především její překoupení. Stále však platí, že je banka připravena vyhlazovat „po-exitový“ vývoj.

ČNB: Exit? Asi polovina roku. Kurz CZK? Rizika v obou směrech

V rámci své prognózy pracuje ČNB s mírným posílením CZK ve druhé polovině roku 2017, a to aniž by brala v potaz předchozí zajištění exportérů či zavírání korunových pozic. Na druhou stranu, pokud by se kurz vyvíjel opačným směrem, což by mohlo ohrozit ekonomický výhled, ČNB by dle slov viceguvernéra Tomšíka mohla přistoupit k použití úrokových sazeb.

V závěru pak Tomšík během pátečního semináře s analytiky řekl, že bance nikterak nevadí zvyšující se objem devizových rezerv. Naopak to podle něj vytváří prostor pro investiční přiležitosti.

Rusnok: Konec intervencí? Budou speciální jednání

Co se týče spotového kurzu koruny, během většiny týdne se držel v rozmezí 27,02 až 27,026 EURCZK.

Pokud bychom se zaměřili na odhady budoucího vývoje, průzkum agentury Retuters ukazuje, že eurokoruna by se až do dubna měla držet kolem 27,02 EURCZK. Poté dochází na změny, a to ve prospěch české měny. Medián odhadů analytiků od května do října klesá až na 26,25 koruny za euro. SmartEstimate pak ještě více až na 26,08 EURCZK.

Dolar má za sebou další oslabení. Na páru s eurem se dokonce podíval na minimum 1,082 EURUSD, kterého bylo naposledy dosaženo v polovině listopadu. Nepomohl mu Fed ani dobrá data z trhu práce.

Lednové zasedání americké centrální banky nepřineslo žádné změny. Sazby zůstaly v pásmu 0,5 až 0,75 %. Jediné, co banka sdělila, je, že růst HDP je i nadále mírný a že na trhu práce je pozorováno další zlepšení, a to jak z hlediska tvorby nových pracovních míst, tak i míry nezaměstnanosti nacházející se poblíž svých minim z posledních měsíců. Inflace se pak konečně dostala na 2% cíl.

Fed: Sazby nenavýšeny, ekonomická nálada se zlepšila

Dnešní data z trhu práce pak byla dvousečná. Zatímco tvorba nových pracovních míst v lednu dosáhla výrazně lepšího výsledku 227 tisíc (revize prosince pak byla provedena nahoru), zklamáním bylo tempo růstu průměrných mezd. Data ukázala pouhých 0,1 % při predikci na 0,3 %, revize pak snížila prosincový výsledek z 0,4 % na 0,2 %.

Amerika frčí. Tvorba nových pracovních míst pokořila 220 tisíc

Dolarkoruna se pak z hodnot na 25,40 USDCZK posunula až na 25,05 koruny za dolar.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí vychází prosincová data za maloobchod. Dále pak očekáváme bilanci ČNB a vládní finanční statistiky. V úterý pokračuje ČSÚ v datech za prosinec, a to konkrétně za zahraniční obchod, stavebnictví a průmysl. ČNB úterý doplní zveřejněním svých devizových rezerv a saldem devizových obchodů. Ve středu vydává ČSÚ data o službách a cestovním ruchu za čtvrté čtvrtletí. Ve čtvrtek jedná bankovní rada. V pátek očekáváme hodnotu inflace za leden, na kterou v 13 hodin naváže komentář ČNB.

Eurozóna

Eurozóna je tento týden na důležitá data skoupá. V pátek se uskuteční mimořádný ekonomický sumit. V druhé vlně z pohledu důležitosti pak ještě v úterý vychází data za německý mezinárodní obchod.

Spojené státy americké

V pondělí očekáváme index podmínek na trhu práce. V úterý vychází mezinárodní obchod. Ve čtvrtek budou publikovány počty nových a pokračujících požadavků v nezaměstnanosti. V pátek vydává Michigan University index důvěry.

 

Newsletter