Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

P2P úvěrové platformy mají problémy

Úspěch P2P úvěrové ekonomiky je v posledních letech obrovský. Další rozmach odvětví je ale ohrožený řadou nepříjemných ekonomických trendů. Zhoršení prostředí sledujeme nejenom v USA, ale také ve Velké Británii. Čínu, kde už zkrachovala řada P2P platforem, ani nemusíme zmiňovat. Na co si musíme dát pozor v příštím roce?

USA hlásí zhoršení kvality P2P úvěrů

Ztráty v úvěrových portfoliích P2P platforem v USA jsou výrazně vyšší oproti očekáváním. Lending Club, Prosper i Avant ohlásily vyšší odpisy nesplácených úvěrů a postupně zpřísňování úvěrových standardů. A to musíme připomenout, že v USA je silný ekonomický rozmach. Údaje společnosti Orchard ukazují, že ve třetím čtvrtletí poskytly P2P platformy v USA úvěry v objemu 1,86 miliardy USD, o 21 % méně oproti předchozímu kvartálu a až o polovinu méně oproti rekordnímu čtvrtému čtvrtletí 2015. Tehdy se pomocí amerických P2P sítí půjčilo 3,8 miliardy USD. Akcie Lending Club se už kvůli špatným výsledkům dostaly pod silný prodejní tlak, když od počátku roku znehodnotily o 48 %.

Nemovitostní bublina v Londýně může vyvolat kreditní krizi

Objem poskytnutých P2P úvěrů ve Velké Británii byl ve třetím čtvrtletí rekordně vysoký, když dosáhnul 943 milionů liber, o 12 % více oproti loňskému roku. Problémy ale začínají hlásit equity crowdfunding platformy. V září se podařilo na nich získat jenom 1,8 milionu liber, nejméně od října 2014. Investoři upozorňují nejenom na nejistotu, kterou vyvolal Brexit, ale také na postupně vznikající nemovitostní bublinu.

V Londýně vznikla ukázková bublina cen nemovitostí. Všechny statistiky zobrazují extrémní hodnoty, které nejsou dlouhodobě udržitelné. Rozhodně je nutné vývoj ve Velké Británii sledovat mnohem pozorněji. Investoři se jinak mohou dostat do situace bezmocného přihlížení pádu domků z karet.

Následující graf agentury Bloomberg je docela šílený. Průměrný Londýňan má hrubý roční plat 33 720 liber. Průměrný dům dle údajů společnosti Hometrack stojí v hlavním městě Velké Británie kolem 482 tisíc liber. To znamená, že v Londýně potřebuje průměrný člověk 14,1 ročních hrubých platů na nákup průměrného domu. A to je vskutku hodně. Na vrcholu předchozí nemovitostní krize v roce 2007 byl indikátor na úrovni 10,3. Pokud hrubý plat ponížíme o daně a výdaje na život, tak je spíše nutné počítat s tím, že dům si může člověk koupit za 35 ročních platů a více.

Ceny nemovitostí stouply v Londýně od roku 2009 o 90 procent, nicméně platy tak rychle nahoru nešly. Důvodů prudkého zdražování nemovitostí je hned několik: silný ekonomický růst, levné hypotéky, příliv zahraničního kapitálu i nedostatek nových nemovitostí.

Podobně špatná situace je ve městech Oxford a Cambridge. Řada měst se pak v této statistice pohybuje nad 12letým průměrem. Naopak v průmyslových městech Glasgow a Liverpool jsou nemovitosti ještě relativně levné.

Na mnohých P2P platformách se nemovitosti používají jako zajištění kreditního rizika dlužníka, případně se od investorů přímo vybírají prostředky na další výstavbu. Typické je LTV v rozmezí 60 až 70 procent. Pokud by v Londýně a blízkém okolí nastal krach cen nemovitostí o 15 % a více, tak by se míra nesplácení P2P úvěrů výrazně zvýšila. Výnosy pro investory by tedy byly nízké. Takovouto cenovou korekci nemůžeme vůbec vyloučit.

Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii je už na úrovni 4,8 %, což je nejníže od roku 2005. Pokud poklesne ještě o 0,2 p.b., tak bude nejnižší za posledních 40 let. Jinými slovy Velká Británie se prakticky dostává do stavu plné zaměstnanosti. Nezaměstnaní jsou už jenom lidi, kterým se skutečně nechce pracovat, nebo jsou ve fázi přechodu mezi zaměstnavateli. Ve stavu plné kapacity nejde moc zvyšovat produkci a spíš lze očekávat zhoršení ekonomického vývoje.

Investoři musí diverzifikovat

Lékem proti případným propadům je diverzifikace finančních prostředků nejenom mezi různé P2P platformy, ale také mezi různé investiční nástroje. Akcií, dluhopisů, podílových fondů je v nabídce dostatek.

Nezapomínejme na to, že sektor P2P půjček ještě neprošel žádnou větší krizí. Vůbec nedokážeme odhadnout, jak se platformy zachovají v recesi, kolik z nich zkrachuje a kolik má skutečně kvalitní systém řízení kreditních rizik.

Newsletter