Pachuť Fedu. Americké akcie v rudém

Po dnešním propadu akciových trhů v Evropě, kde německý index DAX odepsal přes 3 % hodnoty, nenašla sílu růst ani americká Wall Street. Na obchodování v závěru týdne se silně podepsalo rozhodnutí Fedu o úrokové politice (resp. ponechání sazeb na nule) podložené obavami z vývoje světové ekonomiky a nestability na finančních trzích.

Nejširší index S&P 500 uzavřel se ztrátou 1,6 %, podobně jako elitní Dow Jones -1,8 %. Technologický Nasdaq ztratil 1,4 %. Indexy S&P 500 a Nasdaq se nacházejí zhruba 8 procent pod svými 52týdenními maximy. Americký dolar, který po rozhodnutí Fedu propadl vůči euru nad 1,14, dnes ztráty umazával a v závěru americké obchodní seance byl o procento silnější pod hranicí 1,1300 EURUSD.

Podle některých komentátorů, v prostředí stabilně klesající nezaměstnanosti a všeobecně se lepšících podmínek na trhu práce,  jehož kondice je vedle inflace hlavním faktorem rozhodování o měnové politice, měl již Fed pádný důvod růst sazeb zahájit. Centrální banka si ale „přibrala“ třetí kritérium měnové politiky v podobě obav z turbulencí na trzích a zpomalování čínské ekonomiky.

„Fed za pochodu mění pravidla hry“

Fed dnes zveřejnil údaje malující vcelku pozitivní obrázek ze života amerických domácností. Čistá hodnota jejich majetku ve druhém čtvrtletí mírně stoupla na nový rekord 85,7 bilionu dolarů. K růstu přispěla především vyšší hodnota akcií a domů. Američané si také více půjčovali, což je chápáno jako signál důvěry v ekonomiku – celkový objem hypoték rostl nejrychleji od konce recese v roce 2009. Celkový dluh domácností, včetně hypoték, studentských půjček a spotřebitelských úvěrů rostl nejrychleji za rok.

Čisté jmění domácností se stabilně zotavuje od konce recese, která snížila jeho hodnotu o téměř 13 bilionů USD. Celkové jmění už přitom výrazně překonalo i rekord z doby před globální recesí, který činil zhruba 68 bilionů USD. Vyšší bohatství ale nemusí nutně znamenat zbohatnutí běžné americké rodiny. Výrazným faktorem růstu je totiž vyšší cena akcií, z nichž 80 procent má v rukou pouze desetina nejbohatších domácností.

Newsletter