Pád cen ropy je revolucí a bude pokračovat

Slovo do pranice. Cena ropy Brent poprvé od července roku 2009 klesla pod 60 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy WTI je poprvé od května 2009 pod 55 dolary. Trh s ropou prochází komplexní technologickou změnou a posunem průměrným těžebních a tím i produkčních nákladů a jen velmi těžko jej lze označit za přeprodaný. S pádem tržních cen klesají tempem podobným těžební náklady, přilévá do diskuse investiční banka Goldman Sachs.

„Na to, abychom trh mohli označit za přeprodaný, musejí být ceny významně pod náklady. Tak tomu ale není. Náklady klesají téměř takovým tempem, jako ceny a producenti jsou schopni na nich dodávat takřka shodný objem výstupu,“ tvrdí Goldman Sachs.

Ruská centrální banka dnes prudce – o 6,5 % na 17 % – zvýšila základní úrokovou sazbu ve snaze bránit inflaci i rubl. Ten pozvedla je krátce, následoval jeho další prudký pád k 80 rublům za dolar. Turecká lira padla na nové rekordní dno k dolaru, indonéská rupie je nejníž za 16 let, indická centrální banka také intervenovala, vyprovokováno zhoršujícím se schodkem obchodu. Podle Goldman Sachs je právě i útlum rozvíjejících se ekonomik novým faktorem, který zasahuje ceny ropy. Dřív byla jejich role na celkové poptávce po ropě okrajová, dnes tomu tak není.

Rubl letos padl o 140 %. Centrální banka na trhu: 66, 61, 70, 78, 71…

RBS: Začala nákaza středu a východu Evropy od ruského rublu

Američtí těžaři podle Goldman Sachs na současném propadu cen ropy vydělávají. Svou pozicí, podílem na trhu. Jejich těžební náklady tento pád unesou. Z průzkumu mezi stratégy, analytiky a ekonomy vyplývá, že ceny ropy Brent padnou do příštího roku pod 50 dolarů (WTI níž), než se trh opravdu začne zamýšlet, co s tím. Současné ceny ropy ještě nenutí americké producenty a zásadní konkurenty kartelu OPEC produkci omezovat, ač ji už nevidíme růst.

Šéf Exxon Mobil nedávno prohlásil, že jeho firma unese cenu ropy kolem 40 dolarů za barel. Srovnání CNBC nedávno připsalo hlubinné těžbě v Latinské Americe dlouhodobou únosnost cen kolem 70 dolarů za barel. Výjimkou je Venezuela s 30 dolary. To ale ohrožuje jeden ze stavebních kamenů BRIC, úvodní B, Brazílii. Pro kanadskou těžbu verdikt zněl 50 dolarů, americkou 40 dolarů s tím, že stagnace rozsahu těžby přichází kolem 50 dolarů za barel. To již vidíme. Rusko umí dle srovnání těžit z části od 40 dolarů, z části kolem 60 dolarů za barel.

Kdo na světě unese nejnižší cenu ropy?

Jiná liga je Afrika (Nigérie od 20 dolarů) a ještě jiná Saúdská Arábie s odhadovanými náklady na vytěžený barel pod 10 dolary. To vysvětluje její dominanci na současném trhu klesajících cen ropy. Zároveň poodkrývá, že jen těžko dojde k záhubě „dodávek OPEC“ nebo „severoamerické těžby“, k odpadnutí nákladově slabších ale ano.

Severoamerická produkce v týdnu do 5. prosince dle dat IEA vystoupala na maximum od ledna roku 1983. Mohla by rychleji, ale přibrzdila vertikální těžba při plynulé horizontální. OPEC tyto parametry zná. A protože bojuje o svůj tržní podíl, jak potvrdil vedle Saúdské Arábie například i ministr pro energetiku Spojených arabských emirátů, nic se nestane, dokud ceny ropy neuvidíme u 40 dolarů. 

Kdo profituje z nízkých cen ropy?

Newsletter