Pád cen ropy prohlubuje. Brent pod 50 dolary

(Rozšířeno 10:52) Tržní cena ropy Brent nahlédla poklesem k 49,99 dolaru za barel pod 50dolarovou hranici. Vymezila tak nové dno od 1. května roku 2009. Ceny americké lehké roky WTI se dostala do blízkosti 47 dolarů za barel.

Cena ropy se stala určujícím faktorem vývoje obchodování na akciích a dalších aktivech a její pád vyvolal útěk do bezpečí v podobě posílení cen zlata k 1214 dolarům za trojskou unci. Výnos na 10letém americkém dluhopisu klesá poprvé od října pod hranici 2 procent.

Trevor Greetham, stratég Fidelity Worldwide, vnímá propad cen ropy na střednědobém horizontu jako pozitivní pro akcie na střednědobém horizontu. Další tlak čeká na ropné tituly a finanční instituce, které jsou jejich věřiteli. Tam vidí jediný faktický důvod k pádu cen akcií v krátkodobém horizontu, uvedl pro CNBC.

Citi: Na trhu s ropou už dochází na silné hráče

Ještě měsíce nebo dokonce ropy může pokračovat převis nabídky ropy na trhu podle slov ministra ropného průmyslu Spojených arabských emirátů (SAE) Suhajla bin Muhammada Mazrúího pro lokální tisk The National. „Tento problém by v závislosti na současném růstu produkce v nečlenských zemích OPEC mohl trvat měsíce nebo roky. Pokud budou jednat racionálně, můžeme během roku 2015 pozorovat příznivé korekce,“ řekl ministr na adresu dalších těžařů komodity ve světě mimo OPEC.

Některé z nejsilnějších členských států kartelu, jako jsou Saúdská Arábie a právě SAE, dle Reuters vybídly v prosinci ostatní producentské země k lepší spolupráci a apelovaly na ně, aby svou těžbu v zájmu stabilizace cen nezvyšovaly. Emiráty podle Mazrúího nebudou kvůli nízkým cenám panikařit.

Trh se prý časem sám stabilizuje. SAE nicméně na druhé strany samy chtějí do roku 2017 zvýšit těžební kapacitu na 3,5 milionu barelů ropy denně a levnější ropa prý plány země nenaruší. 

Propad cen ropy je mixem vícero faktorů. Přebytek nabídky nad poptávkou na trhu souvisí s celosvětovým ekonomickým útlumem i rozvojem severoamerické břidličné těžby. Propad cen dále zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC, který nezasáhl – i s ohledem na své tržní pozice a podíl na trhu – proti propadu ceny omezením objemu produkce. 

Na ceny ropy dopadá i zpráva americké banky JPMorgan, podle jejíhož průzkumu tempo růstu globální ekonomické aktivity kleslo v prosinci na nejslabší úroveň za víc než rok při zpomalení ve výrobě i službách.

Kontakt na ropu Brent odráží cenu ropy 15 severoevropských těžebních polí. Pod úrovní 50 dolarů za barel byla cena ropy Brent naposled 28. dubna roku 2009. 

Newsletter