Pád ceny zlata ohrožuje existenci mnoha jeho těžařů

Cena zlata na trzích v tomto týdnu dosáhla čtyřletého dna pod 1140 dolary za unci. Drahý kov je tak znovu pod hranicí dvanáctiset dolarů, která nepsaně platí za laťku, rozhodující o životaschopnosti velké části jeho těžařů. Zatímco úvod roku byl zlatu příznivý, teď jej znovu střídá zastavování těžebních projektů, uzavírání dolů, propouštění a zastavování výplaty dividend ze strany těžebních společností.

Podle čerstvé analýzy Citigroup na tržních cenách zlata pod úrovní 1200 dolarů za unci ubývá hotovosti jak administrativou, tak úroky a náklady na průzkum či různá povolení. Za těžaře, kteří mají tento problém už na cenách pod 1300 dolary za unci, označuje analýza Iamgold, Medusu či Buenaventuru.

O tom, že přestala hrát hudba a zůstalo příliš židlí, hovoří pro Reuters šéf jednoho u vedoucích těžařů zlata, Randgold, Mark Bristow. A vyjadřuje frustraci z toho, že se na trhu stále drží spousta konkurentů s podstatně vyššími celkovými náklady těžby, než je tomu u jeho firmy. „Je otázkou, jestli bez dodávky nové likvidity vedoucí firmy našeho odvětví dokáží přežít,“ řekl Reuters s tím, že místo racionálních manažerských rozhodnutí se každý snaží přežít a spásně čeká na opět vyšší ceny drahého kovu.

Konec dividend?

Zejména pod tlakem rozhodnutí měnové politiky a nikoli fundamentu na straně nabídky a poptávky, byť také útlumu globální ekonomiky, je současný vývoj na trhu se zlatem. Pro akcie těžařů zlata, které se po většinu roku vyvíjely lépe proti samotné komoditě a přitom jsou z podstaty věci volatilnější, to je vývoj posledních týdnů špatná zpráva.

Podle analytika Raymond James Phila Russo je jistotou, že dividendy těžebních společností projdou revizí směrem dolů. Barrick Gold se zbavuje části aktiv kvůli tlumení svého vysokého zadlužení, AngloGold také prodává vybraná okrajová aktiva poté, co jí akcionáři zatrhli navýšení kapitálu, ale i prodej vysokonákladových dolů jako celek. Na dnešních tržních cenách zlata je obsluha dluhu opět tématem, které ohrožuje existenci mnoha těžařů.

O tom, že se ve zlatém teprve teď rozevřou nůžky mezi slabými a silnými kusy, hovoří Neil Gregson, stratég JPMorgan. „Ti, kdo jsou schopni pracovat s opatrným očekáváním cen, nízkými náklady a na nízkém zadlužení firmy, nemají problém s provozem společnosti a obsluhováním dluhu ani na těchto cenách. Příkladem je Randgold,“ upozorňuje pro Reuters stratég.

Co, když bude cena dál padat?

1100 dolarů za unci jako hranici, na které těžaři zlata začnou přicházet o své úvěrové linky, označuje analýza RBC. Požadavek na navýšení kapitálu se podle ní může objevit u AuRico, Detour, Iamgold, Lake Shore nebo Pan American, cituje Reuters.

Hranici jednoho tisíce dolarů pak pak analýza RBC označuje za rozpuk nucených akvizic a odprodejů aktiv a uzavírání dalších dolů do nejméně udržovacího režimu.

Vynucené úspory ale povedou ke zmrazení peněz na rozvojové projekty a do budoucna ohrozí jak celkovou kapacitu těžby tak zejména šanci na posun těžby do nových projektů s nižšími těžebními náklady a tedy efektivnějších.

Pod tisícem dolarů do konce roku?

Podle některých stratégů pád tržní cena zlata pod tisíc dolarů za unci není nereálnou představou. Prudké výprodeje na zlatě odstartovalo rozhodnutí Fedu, ukončit třetí kolo programu odkupů aktiv QE3, přijaté na konci října. Už říjen znamenal pro zlato první letošní měsíční propad, stříbro se dotklo minim od půlky roku 2010.

Bankovní domy Goldman Sachs a Societe Generale patří k velkým hráčům, sázejícím na další pokles cen zlata. „Výhled přísnějších sazeb v kombinaci s naším očekáváním posilování amerického dolaru jsou faktory, vyvolávající turbulence na zlatě a tlačící jej dlouhodobě na nižší hodnoty. Na krátkém horizontu tlak na sestup mírní fyzická poptávka,“ přidává se k názoru SocGen a Goldman Sachs banka Barclays.

Zlato od počátku roku do konce října odepsalo necelá tři procenta a čelí první opakované roční ztrátě hodnoty od roku 2000 po roce loňském, kdy odepsalo 28 procent. Zesilují sázky, že drahý kov ještě letos uvidíme pod metou jednoho tisíce dolarů za unci. Jeffrey Curie z Goldman Sachs čeká ve svém základním scénáři zlato na konci roku na metě 1050 USD za unci, loni vývoj ceny zlata odhadl správně.

Pád komodit pokračuje. Uvidíme zlato letos pod 1000 dolarů?

Propad ceny zlata brzdí fyzická poptávka, včetně té maloobchodní. Americká mincovna US Mint v říjnu prodala American Eagle v přepočtu za 67,5 tisíce uncí. Na prodejní straně ale stojí silní investoři. Ze zlatých ETF v říjnu odteklo 1,3 miliardy amerických dolarů investic. „Našim klientům radíme nulovou expozici ve zlatě,“ dodává stratég SocGen Haigh.

Data americké CTFC ukazují, že v posledním říjnovém týdnu dlouhé pozice ve zlatě klesly o 6,6 % na 70.298 futures či opčních kontraktů. Nejnižší za posledních pět let jsou investované objemy ve zlatých ETP fondech. V největším z nich, SPDR Gold Trust, včera objem drženého zlata klesl na 732,83 tuny, dno od září roku 2008. Většina analytiků v průzkumu Bloomberg očekává další pokles ceny zlata v příštím týdnu. 

Pomůže zlatu švýcarské referendum?

Událostí, která bude na trhu se zlatem bedlivě sledována na konci listopadu, je švýcarské referendum o repatriaci zlata. Pokud by prošlo, Švýcarská národní banka (SNB) by byla nucena navýšit své zlaté rezervy na 20 % hodnoty držených aktiv oproti dnešním 8%. To by znamenalo nákup nejméně 1500 tun zlata o hodnotě 56,3 mld. dolarů při současných cenách a podle odhadů Michaela Widmera z Bank of America by nákup odpovídal přibližně 7 % celkového objemu světové poptávky. 

Švýcarské referendum o repatriaci zlata: čekat rally?

Newsletter