Pád komodit pokračuje. Uvidíme zlato letos pod 1000 dolarů?

Ceny zlata, stříbra i ropy na komoditních trzích padají na čtyřletá minima pod tlakem souhry vícero faktorů. Stratégové jim předpovídají jen další pád. Zlato prý můžeme ještě letos vidět pod tisícem dolarů za unci.

Zlatý výprodej. Bude pokračovat?

Prudké výprodeje na zlatě odstartovalo rozhodnutí Fedu, ukončit třetí kolo programu odkupů aktiv QE3, přijaté v minulém týdnu. Také stříbro padalo v ruku v ruce na minima od roku 2010. Říjen znamená pro zlato první letošní měsíční propad a meta 1.161,35 dolaru tržní dno od července roku 2010.

Goldman Sachs a Societe Generale patří k velkým hráčům, sázejícím na další pokles cen zlata. „Výhled přísnějších sazeb v kombinaci s naším očekáváním posilování amerického dolaru jsou faktory, vyvolávající turbulence na zlatě a tlačící jej dlouhodobě na nižší hodnoty. Na krátkém horizontu tlak na sestup mírní fyzická poptávka,“ přidává se k názoru SocGen a GS banka Barclays.

Zlato od počátku roku do konce října odepsalo necelá tři procenta a čelí první opakované roční ztrátě hodnoty od roku 2000 po roce loňském, kdy odepsalo 28 procent. Zesilují sázky, že drahý kov ještě letos uvidíme pod metou jednoho tisíce dolarů za unci. „Mimo jiné proto, že levnější energie znamenají nižší inflaci,“ upozorňuje pro Bloomberg komoditní stratég Societe Generale Michael Haigh. Jeffrey Curie z Goldman Sachs čeká ve svém základním scénáři zlato na konci roku na metě 1050 USD za unci. Oba stratégové správně odhadli vývoj ceny zlata v loňském roce.

Propad ceny zlata brzdí fyzická poptávka, včetně té maloobchodní. Americká mincovna US Mint v říjnu prodala American Eagle v přepočtu za 67,5 tisíce uncí. Na prodejní straně ale stojí silní investoři. Ze zlatých ETF v říjnu odteklo 1,3 miliardy amerických dolarů investic. „Našim klientům radíme nulovou expozici ve zlatě,“ dodává stratég SocGen Haigh. Data americké CTFC ukazují, že v posledním říjnovém týdnu dlouhé pozice ve zlatě klesly o 6,6 % na 70.298 futures či opčních kontraktů. Nejnižší za posledních pět let jsou investované objemy ve zlatých ETP, tedy fondech, podložených fyzickým zlatem.

Stříbro oslabuje na hranici 16 dolarů za unci a říjen pro něj znamenal čtvrtou měsíční ztrátu v řadě. Za letošek je kov níž o 18 % po loňském dvojnásobku tohoto čísla.

Ropa na čtyřletém dně

Pád cen na čtyřletá minima zasahuje také trh s ropou, důvody jsou jiné. Trh s ropou se dlouhodobě potýká s nadbytkem na straně nabídky a na OPEC je vyvíjen tlak směrem omezení produkce. Takový krok ale nepřichází kvůli vnitřním bojům jednotlivých členů ropného kartelu o podíl na trhu. Týká se to především Saúdské Arábie, roste ale i produkce Iráku nebo Libye. Produkce OPEC byla dle odhadů Bloomberg v říjnu nejvyšší za 14 měsíců a Saúdská Arábie nabídla pro export do Asie v listopadu nejrozsáhlejší diskont za poslední šest let.

Produkce americké ropy dosáhla ve třetím říjnovém týdnu rozsahu 8,97 milionu barelů ropy denně, nejvyšší od počátku sledování dat v lednu roku 1983. Cena ropy WTI v říjnu propadla o 12 procent a připomněla vývoj roku 2008, kdy to byl kolaps na straně poptávky proti růstu nabídky, co strhlo tržní cenu dolů.

Z propočtů Bloomberg na datech od ropných firem a analytiků vyplývá, že OPEC těžil v říjnu 30.974 mil. b/d. Dlouhé pozice na ropě WTI na konci října klesly o dalších 2,3 % a jsou nejníž za 17 měsíců.

Vedle bojů v rámci OPEC je dalším faktorem, srážejícím ropu, kondice čínské ekonomiky. Vládní index aktivity v průmyslu (PMI) v říjnu klesl na 50,8 z 51,2 bodu, privátní a o něco respektovanější HSBC/Markit PMI vzrostl na 50,4 z 50,2 bodu. Celkově to je obraz o nebezpečné blízkosti čínského průmyslu hranici mezi expanzí a útlumem v odvětví, kterou vymezuje 50 bodů. „Minulý měsíc sice přinesl příznivé číslo o průmyslové produkci a exportu, ale nad výhledem pro blízké týdny a měsíce visí otazník,“ komentoval pro Bloomberg Hong Sung Ki, komoditní stratég v Samsung Futures.

Co říkají konsensuální odhady

Spotová cena ropy WTI se aktuálně pohybuje pod 80 dolary za barel, u ropy Brent je to 85 dolarů. Prudký a rychlý propad cen, vyvolaný nadbytek na straně nabídky a slabou poptávkou, na jedné straně oslabuje aktuální tržní konsensy jako „za realitou“. Pro konec letošního roku úrovněmi rovných 90 dolarů za barel a 95,92 dolaru za barel míří nad aktuální obchodní hladinu o 7,8 %, respektive 9 %. Cena zlata je mediánem pro konec roku 2014 stále předpovídána u hladiny 1225 dolarů za barel při současné obchodní hladině u 1170 dolarů za unci.

Na druhé straně ani nově příchozí odhady i pro závěr letoška nejdou jednoznačným směrem. Nejčerstvěji příchozí odhady pro vývoj cen americké lehké ropy WTI, které od přelomu října a listopadu vydaly Deutsche Bank, Citigroup nebo National Australia Bank, sahají pro konec letošního roku od 82 do 86 dolarů za barel, pro konec roku 2015 od 80 dolarů (medvědí je Deutsche Bank) až po 100 dolarů (býčí je australská banka).

U ropy Brent odhady ceny na konci roku sahají u čerstvých predikcí od 87 po 92 dolarů za barel, pro konec roku 2015 pak od 89 dolarů za barel (DB) po 104 USD/b u Australanů.  U zlata čeká Deutsche Bank na konci roku 2015 metu 1150 dolarů za unci, Citigroup 1250 dolarů za unci, National Australia Bank čeká pouze 1060 dolarů za unci.

Newsletter