Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Pád rudého draka a otřesy alternativního financování

Všechno zlé je k něčemu dobré. Toto tvrzení se zdá být momentálně platné v případě Čínské lidové republiky, a to především z pohledu její vlády. Akciové trhy druhé největší ekonomiky světa se v posledních týdnech potýkají se silným propadem, který se prozatím nepodařilo zcela zastavit. V červnu dosáhl akciový boom posledního roku rekordních 150 %, poté však započal volný pád, který, i přes občasné zvraty, dostal index Shanghai Composite dolů o necelých 28 %. Investoři tak z trhu prchají a čínská vláda se všemi způsoby snaží propad zastavit.

Mnohem dlouhodobějším problémem čínského rudého draka je šedé bankovnictví. Alternativní formy financování si v Číně prošly poměrně intenzivní expanzí. Jejich činnost měla být původně zaměřena především na poskytování zdrojů menším podnikům, avšak instituce se vrhly na úvěrování investiční činnosti, které směřovala do rizikových aktiv, jako jsou akcie či mimoburzovní instrumenty, čímž silně přispěly i k s samotnému akciovému boomu.

Rok dřevěné Kozy ve znamení šedého bankovnictví

Dnes je však situace jiná, neregulovanost alternativních finančních institucí již není tak rozsáhlá jako před nedávnem. Čínská vláda se v rámci zastavení propadu trhů rozhodla zasáhnout i v oblasti šedého bankovnictví. Příkladem budiž červencový zákaz poskytování úvěrů určených k investicím do akcií. To ve výsledku vedlo k v juanech denominovanému 700miliardovovému poklesu objemu půjček od online věřitelů.

Samo opatření vedlo i k redukci celkového počtu online věřitelů, což je přesně to, o co již dlouho usilovali sami regulátoři v čele s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Právě ten otevřeně obviňoval sektor šedého bankovnictví za to, že nebezpečně pomáhá zvyšovat zadluženost čínských společností a do toho zvyšuje celkovou rizikovost tamního finančního sektoru.

„Nová regulace udělala ze segmentu alternativního financování mnohem disciplinovanější a transparentnější místo,“ řekl pro agenturu Bloomberg Wei Hou, analytik společnosti Sanford C. Bernstein, který se zaměřuje na čínské banky. „Z krátkodobého hlediska můžeme vidět úbytek především v případě těch menších hráčů, z dlouhodobého pohledu jde však o pozitivní záležitost.“

Zavedení nových regulací

Čínská komise pro cenné papíry tedy zavedla zákaz poskytování online úvěrů na nákup akcií. Každá internetová finanční firma pak ke své činnosti bude potřebovat ještě povolení jak od finančních regulátorů, tak i od těch, kteří dohlíží na zabezpečení kyber sektoru.

Zhongxin Quick Loans, úvěrová společnost působící v oblasti provincie Ťiang-su, již minulý měsíc potvrdila, že začala likvidovat některá aktiva, jelikož dlužníci vinou propadu akciových trhů nejsou schopni splácet své závazky. Další online věřitel firma Bangcheng Financial pak potvrdila omezení odkupů v případě investorů, kteří na webu nabízejí půjčky. Spousty z nich se totiž snažilo zbavit se držených aktiv a společnost tak postupně přicházela o cash.

„Sejmi krtka“

„Čínští regulátoři si uvědomili, kolik rizik přineslo dluhové financování akciových obchodů,“ vysvětlil pro Bloomberg Zhu Mingchun, zakladatel společnosti Yingcan Group. „Peer-to-peer sítě se zaměřovaly na akciové trhy, ale teď se pravděpodobně budou muset zaměřit zpět na malé podniky, což byl původní záměr čínské vlády.“

Vedení země v rámci bankovního sektoru drží otěže v podobě ovlivňování úrovně úrokových sazeb a tlaku na podporu úvěrování státních společností. Tato omezení pak povzbuzují expanzi šedého bankovnictví, jehož velikost během minulého roku dosáhla dle agentury Reuters 41 bilionů juanů.

„V oblasti alternativního financování neexistuje dostatečná kontrola bonity jak v případě věřitelů, tak i dlužníků,“ popsal situaci Barry Lau generální ředitel Adamas Asset Management. Proto se akciový propad a následné zavedení regulací v podstatě proměnil ve hru „sejmi krtka“, kde krtkem byly online poskytovatelé půjček a kladivem čínská vláda.

 

Newsletter