Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Padající rubl nafukuje dluh ruských firem a vzbuzuje strach

V srpnu roku 2010 dosáhl kurz rublu k americkému dolaru hodnoty 30. Ceny ropy byly na vzestupu, Rusko se těšilo velké přízni zahraničních investorů. Ruská Gazprombank si tehdy půjčila na globálních dluhopisových trzích jednu miliardu dolarů. Tu má splácet teď, když sankce vůči Rusku za dění na Ukrajině Rusku zavřely mezinárodní finanční trhy. Ropa jako tradiční opora ruské ekonomiky klesla na 84 dolarů za barel a rubl je o polovinu slabší. Jeho kurz letos dosáhl 45 rublů za dolar.

Gazprombank je pouze jedna z mnoha ruských společností, jak soukromých, tak státních, které dohromady nasbíraly dluh 650 miliard dolarů v tvrdé měně a potýkají se s náklady, které znamenají roztáčení spirály na obsluhu svého zadlužení, upozorňuje agentura Reuters s tím, že je v příštím roce mají ruské firmy splatných 135 miliard amerických dolarů dluhu.

Rusko dle Reuters ukrajuje 16% podíl v hlavním indexu podnikového zadlužení v rámci emerging markets, indexu CEMBI. Podle BNP Paribas na Rusko připadá desetina celkového dluhu emerging markets pro příští rok. A právě tímto vynucený hlad ruských firem po americkém dolaru je označován za hlavní motiv současného propadu kurzu ruského rublu, který nevyvážila ani intervence ruské centrální banky v rozsahu 30 miliard amerických dolarů.

Ruská centrální banka dává rublu volnost, rizika sleduje dál

Většina ruských společností, jak upozorňuje agentura Reuters, je orientována na vývoz komodit. Přijímají tudíž dolarové výnosy. Pokud jim je ale neberou sankce, jak se ukázalo u ruských producentů zlata, jejichž výstup pohlcuje právě centrální banka.

Většina analytiků ale věří, že ruské firmy mají po příští rok zdrojů dostatek. „Když podnikáte v Rusku, generujete příjmy v rublech a přitom jste zavázáni v tvrdé měně. Vaše dluhové náklady jdou proto nahoru. Společnosti s příjmy v dolarech jsou zasaženy méně, “ shrnuje pro Reuters Michael Ganske,z Rogge Global Partners.Na druhé straně upozorňuje, že i když se odečtou dopady kurzu rublu, rizikové prémie na ruských společnostech jsou na vzestupu pohledem rizikové prémie ruských aktiv vůči americkým vládním dluhopisům.

Jak upozorňuje JPMorgan, při relativní stabilitě CEMBI prémie ruských firem vůči Treasuries letos narostla o 215 bazických bodů. Na čele jsou banky a obecně finance. V příštím roce mají splatit přes 50 miliard dolarů dluhu, na rozdíl od komoditních společností přitom mají zlomek dolarových aktiv, která mohou postavit vůči dolarovému dluhu. Vnější dluh dosahuje 192 milard dolarů, desetinásobku proti roku 1998, roku finanční krize, upozorňuje Reuters.

Kudrin: Rusko rozsáhlé sankce neustojí. Rubl na novém dně

Na bilion rublů či 22 miliard dolarů odhadují analytici Capital Economics dopad kurzu ruského rublu do bilancí ruských bank, pokud ten zůstane u současné laťky 45 k americkému dolaru. To odpovídá 1,25 % hrubého domácího produktu a 1,5 % bankovních aktiv.

Společnosti, které nejsou přímo sankciovány, mohou refinancovat na dolarovém dluhopisovém trhu. Ovšem za vysokých nákladů. Gazprom to udělal minulý týden, emisí ročního dluhu získala 700 milionů dolarů. Vůči stávajícímu dlluhopisu se splatností v roce 2015 to ale firmu stálo o 100 bazických bodů více. I na tomto příkladu JP Morgan upozorňuej na nebezpečnou náhradu dlouho- a střednědobého dluhu krátkodobým a pouze odsouvání problému o chvíli dál. Nadto za vyšších nákladů.

Ač analytici věří, že ruské firmy závazky příštího roku pokryjí, dle dat centrální banky je o rok později čekají splátky v rozsahu 85 miliard amerických dolarů. Strach, že sankce zůstanou v platnosti či dokonce budou rozšířeny, je na místě. 

Newsletter