Padající rubl ohrožuje ruskou ekonomiku. Centrální banka na trhu

Ruská centrální banka je připravena kdykoli a jakýmkoli způsobem a silou zasáhnout proti dalšímu oslabování ruského rublu. Slovní intervence přichází v reakci na pokračující pád ruské měny, který „ohrožuje ruskou ekonomiku a stabilitu ruského finančního systému“, zní z centrální banky. Vývoj kurzu ruského rublu k americkému dolaru, který smazal veškeré dnešní ztráty, naznačuje, že nezůstalo jen u slov.

„Ruská centrální banka je připravena zahájit cizoměnovou intervenci v jakýkoli okamžik a využít k tomu operace na finančním trhu,“ varovala. Zásah přichází v momentě, kdy světové agentury vydaly zprávu o vojenské intervenci v ukrajinském Donbasu, kam měla proniknout kolona ruských tanků, palebné techniky a nákladních vozů s vojáky a ceny ropy jako hlavního ruského exportního artiklu jsou na čtyřletém dně.

Podle zdrojů z trhu měnoví tradeři skutečně testují, kam až lze s kurzem rublu zajít, než se ozve centrální banka a nějakým způsobem zareaguje. Ta intervence na měně teprve tuto středu 5. listopadu zmírnila, ale dnešní vývoj šanci na její delší odchod z trhu nedává. Ve středu centrální banka omezila denní intervenci na trhu objemem 350 milionů dolarů, pokud tržní situace neznamená „ohrožení finanční stability“. Už dnes na naplnění této definice zjevně došlo.

Kurz rublu k americkému dolaru vymazal veškeré dnešní ztráty a měny se obchodují u hladiny 46,800 RUB/USD, což naznačuje oficiálně nepotvrzenou přítomnost centrální banky na trhu. „Musí přesvědčit, nezklamat. Trh čeká zásah a to velmi mohutný zásah,“ uvedl pro CNBC stratég pro rozvíjející se trhy Standard Bank Timothy Ash.

Rubl dnes oslabil k dolaru až na 48,6495 RUB/USD, po zásahu posílil až na 46,3000. Za tento týden rubl ztratil přes 7 procent, což je nejprudší pád ruské měny od února roku 2009. Roční odpis hodnoty rublu vůči americkému dolaru se blíží dvěma pětinám, k euru přesáhl čtvrtinu.

Ekonom Citigroup Ivan Tchakarov dnes označil propad rublu za „jasné a přítomné“ riziko pro ruskou ekonomiku. „Paleta možností, jak se proti slabosti rublu postavit, je přitom omezená,“ uvádí Citi s tím, že se zvyšuje pravděpodobnost zavedení některé z podob kontroly toku kapitálu.

Rusko si otevírá cestu znárodnění zahraničních investic v zemi

Slovní intervence na ruské měně přichází i ze strany vlády. Ruský ministr financí označil pád rublu za dočasný a pod tlakem tržních spekulací s tím, že se kurz vrátí na přívětivější úrovně. 

Newsletter