Padající technologický sektor? Koupil bych Apple, říká Zdeněk Zaňka

V současné době pozorujeme pád akcií FAANG (Facebook Amazon, Apple, Netflix, Google), které v součtu ztratily až bilion dolarů v porovnání s all-time high. Co může za korekci technologického sektoru? Proč má Apple šanci na otočku? A jak by měl k investicím do akcií přistupovat začínající investor? Nejen o tom jsme se bavili s investorem a lektorem Zdeňkem Zaňkou.

Proč nám technologické hvězdy padají?

Tady je potřeba se podívat na každou tu společnost samostatně, protože u každé jsou to jiné důvody.

Celá skupina FAANG je také celkem silně provázaná. Jsou to společnosti, které se obchodují s obrovským prémiem (kromě Applu, kde je PE < 15) a pokud se jedné přestane dařit, obchodníci zbystří a hledají potenciální problémy u celé skupiny.

Tak pojďme postupně…

Facebook obecně klesá v oblibě, mladí si ho často drží jen kvůli messengeru. Preferují Instagram, který sice patří Facebooku, ale je na něm o dost méně reklam. Dále jsou tu aféry s úniky informací a nedávno se též objevily etické problémy. Navíc Facebook již v podstatě nasytil trh a s tím přichází zpomalení růstu tržeb.

Amazon nesplnil očekávání výsledků a vydal slabší výhled na Q4 2018. Což má v kombinaci s obrovským nadhodnocením za následek propad ceny. Dalším faktorem je též to, že z online obchodu má Amazon velmi malé zisky. Drtivá většina zisků je generována z AWS, tedy divizí, která poskytuje cloudové služby. A to je také oblast, kde chce IBM získat silnou pozici, proto nedávno koupila Red Hat. Takže výhled zisků do budoucna je velmi nejistý.

Apple měl výsledky dobré, ale prodeje nových iPhonů nejsou valné, což vede k obavám z horších výsledků do budoucna a má za následek propad ceny. Jeho kapitalizace nedávno překonala 1 bilion dolarů, jako u druhé firmy v historii, ale moc dlouho se tam neohřál. Ostatně první firmou byla PetroChina, která se tam dostala před krizí v roce 2008, když byla ropa extrémně vysoko. Nemusí to nic znamenat, ale je to zajímavé. Nad bilion dolarů se letos na krátkou dobu dostal i Amazon.

Netflix má zase rostoucí konkurenci a to potenciálně velmi silnou. Ze všech těchto firem má nejslabší moat (udržitelnou konkurenční výhodu) a vytvořit streamovací platformu není tak těžké. Podle dostupných informací se ji chystá spustit Disney nebo Warner Bros. Navíc trh očekává dvojnásobný růst zisků až do roku 2021, což může rostoucí konkurence výrazně ohrozit.

Google též zpomaluje, tržby rostou pomaleji, než bylo započítáno v ceně akcií. Navíc nesplnil očekávání ohledně tržeb. Odhady zisků sice splnil, ale kvůli potenciálnímu vývoji do budoucna šla cena akcií dolů.

Kdo by to podle vás mohl otočit?

Kdybych měl z těchto akcií vybrat kandidáta na potenciální nákup, tak jednoznačně Apple. Má silný moat a také solidní valuaci (PE<15). Je to jediná akcie z FAANG, která vyplácí dividendy a právě to může být důvod, proč se propad zastaví. Aktuální dividendový výnos Applu je 1,65 procenta a s klesající kapitalizací tento výnos samozřejmě roste. V momentě, kdy se bude zdát investorům dividendový výnos zajímavá a valuace ještě více zajímavá, začnou nakupovat.

V Applu má navíc silnou pozici i Warren Buffett, nejlepší investor v historii. A to má svou váhu. Jako poslední jedna poznámka – nezapomínejme na to, že pro trh není Apple IT firma, ale prodejce spotřební elektroniky. To je potřeba zohlednit u ocenění.

Do jaké míry pohyb souvisí se zpomalením globální ekonomicky, které je podle mnohých expertů za dveřmi a částečně se již děje?

Jsme deset let od poslední krize a aktuálně zde máme nejdelší bull market v historii. Ekonomický boom statisticky přesluhuje již několik let. Je jasné, že se věci budou měnit. Ekonomika zpomaluje, ale osobně to u těchto firem vidím spíše z toho důvodu, že jsou obrovské. Navíc Netflix a Amazon jsem vysoce nadhodnocené, respektive oceněny jako silně růstové a tím jsou na potenciální propady citlivější.

Nemyslím si, že současná situace bude znamenat korekci například o 50 procent a příchod finanční krize. Pořád zde nemáme ten silný katalyzátor, co by ji měl eskalovat. Nedivil bych se, kdyby se trh vrátil, opět rostl, televize a média psala o nezlomném trhu, pak se i babičky v kadeřnictví bavily o akciích… A v ten moment je čas na propad. Ale třeba nás trhy překvapí a propad přijde.

Jestli u akcií něco nedokáže nikdo dlouhodobě predikovat, jsou to krize a medvědí trhy. Pokud se to někomu povede, je to většinou více méně náhoda a povede se mu to jednou v životě, ne opakovaně. Nebo je to člověk, co předvídá medvědí trh soustavně již 20 let a jednou se prostě musí trefit. Pak z něj bude guru.

Co nám o situaci posledních týdnů říká technická analýza?

U akcií na dlouhodobé investice používám technickou analýzu minimálně. Nicméně když se podíváme na FAANG z pohledu růstu, tak jsou po silném propadu, ale například Google umazal pouze zisk od začátku roku, Netflix je letos stále v růstu přes 30 procent, Amazon také kolem 30 procent a Apple zhruba 4 procenta.

Pouze Facebook je v korekci o více než 20 procent, což je úroveň z března 2017. Takže přestože akcie silně propadly, Netflix a Amazon mají za sebou stále silný růst. Na tom vidíme, jak extrémní jejich růst byl a přiznejme si – z velké části nedává smysl.

Jaké jsou možné vyhlídky? Jedná se o příležitost levně nakoupit?

Nestačí vlastnit akcie dobrých firem. Je potřeba vlastnit akcie dobrých firem nakoupených za dobrou cenu. To si mnoho lidí neuvědomuje. Osobně bych z FAANG nakupoval jen akcie Applu, respektive bych vyčkával na ten správný moment. Smiřte se ale s tím, že nekoupíte na minimu a skutečné dno trefíte jen náhodou.

Zbytku bychom se nyní neměli dotýkat?

Ostatní jsou z mého pohledu buď vysoce nadhodnocené (Amazon a Netflix), nebo je jejich budoucnost nejistá (Facebook, kde se dá očekávat výrazné zpomalování růstu tržeb, navíc zde jsou velká rizika možného negativního dopadu zpřísnění evropské legislativy).

Poslední je Google, což je kvalitní firma, ale též zpomaluje a nestabilní prostředí Evropské unie (viz článek 13) může mít na jejich akcie vliv, proto bych v současné době stál spíše stranou.

Jak se jako akciový investor chovat na trhu, kde převládá negativní sentiment?

Jako akciový investor si především musíte uvědomit, že jsou dva druhy ztráty.

Ztráta dočasná, způsobená sentimentem trhu. Té se nikdo z nás nevyhne. To je situace, kdy kvalitní akcie roste a poté kvůli ekonomice a sentimentu ztratí například 30 procent své hodnoty. Pořád má ale své nesporné kvality, vynikající vedení a tak dále. Je otázkou času, kdy se vrátí zpět a my budeme vydělávat.

Druhá ztráta je trvalá, způsobená koupí akcií společnosti, která nemá budoucnost. (nemá moat, není dobře vedená). Taková společnost se může dostat do problémů a následně do trvalé korekce, ze které se již nikdy nedostane. Takových případů bohužel není málo. Jsem zvědav například na GE. To byla jediná společnost, která byla v indexu Dow Jones od jeho založení a letos ji z něj odebrali.

V sobotu 1. prosince se koná Prague Stock Trading 2018, ne němž bude investor Jan Dvořák jednak rozebírat investování z pohledu začátečníků, ale také se blíže podívá na trend marihuanových akcií. Vstup na akci je zdarma.

 

Kdy je lepší od pokušení otevřít pozici odstoupit?

Je lepší držet hotovost, než kupovat akcie za každou cenu. Umění odolat pokušení je důležité. Jak říká Warren Buffett – buďte vystrašení, když jsou ostatní nenasytní a naopak buďte nenasytní, když jsou ostatní vystrašení.

Propad akciových trhů není riziko, je to příležitost, jak nakoupit kvalitní akcie za dobré ceny.

Měl by se přístup investora k akciím měnit v souvislosti s dostupným kapitálem?

Pokud má investor větší kapitál, je vhodné vybrat si zajímavé společnosti, případně celý akciový index, a nakupovat postupně. Rozdělit si nákupy kupříkladu do 10 pásem až k potenciálnímu propadu o 40 nebo 50 procent. Pokud trh opravdu spadne, tak bude mít průměrnou cenu menší.

Klíčové podle mě ale je připravit na to svůj mozek. Dívat se na obchodování dlouhodobě, klidně pět a více let. Rozhodně bych si nedělal starost z krátkodobého propadu.

Kam by měly směřovat první kroky někoho, kdo s investováním teprve začíná a chce si to nějak osahat?

Pokud chcete peníze pouze někam dát a nemáte kapacitu či zájem analyzovat akcie, doporučuji se zaměřit na indexové a dluhopisové ETF. Poradci často doporučují klasické fondy, ty ale mají obvykle menší výkonnost než ETF a navíc jim platíte poplatky. Není výjimkou, že se dostanete jen na 50 procent výkonnosti ETF.

A hlavně se nenechte zlanařit „cool“ ekonomikami, jako je Čína a další. Právě Čína je totiž místo, odkud může další finanční krize přijít, protože je obrovsky zadlužená.

Dá se nutný fundament získat sebevzděláváním?

Částečně. Je potřeba sbírat zkušenosti, a to ať v knihách (nedávno vyšla kniha od Petra Čermáka s názvem Investice do akcií, kterou mohu doporučit), na webinářích, které pořádáme každý týden společně se skvělými a zkušenými investory, nebo i na živých akcích.

Zdeněk Zaňka se věnuje obchodování na finančních trzích od roku 2006, přičemž dnes se zaměřuje na algoritmické obchodování a akcie, okrajově i další trhy, které má spíše jako doplněk. Jeho velkým koníčkem je vzdělávání, kterému se věnuje od roku 2012. Dnes přednáší nejčastěji v Asii a v Itálii. V roce 2017 založil společnost Quastic, která si dala za cíl poskytovat vysoce kvalitní vzdělávání a obchodníky naučit vnímat realitu trhů. Na vzdělávání spolupracuje se zkušenými investory, jako je Jan Kaška z fondu Charles Bridge, Pavel Hála ze společnosti SpreadCharts a další. 

Newsletter