Palivem budoucnosti je káva

Pro spoustu lidí je šálek kávy ideálním začátkem nového dne. Podle dat Mezinárodní organizace pro kávu je ročně spotřebováno více jak 600 miliard šálků kávy. Výsledný odpad této spotřeby končí ve většině případů na skládce. Vědci však přišli s revolučním nápadem zpracování kávových sedlin. Do budoucna budou z tohoto odpadu vyráběna biopaliva.

Své o tom ví především britská společnost bio-bean, která podniká v oblasti zpracování kávového odpadu. Pro ni je každý šálek bílé kávy, kapučína či latte klíčovým výrobním vstupem. „Podařilo se nám zprovoznit proces přeměny odpadu z kávy na bionaftu a další produkty biomasy,“ řekl pro server CNBC Arthur Kay, spoluzakladatel a výkonný ředitel bio-bean. Kávový odpad obsahuje poměrně vysoký obsah éterického oleje, který se dá extrahovat a následně použít k výrobě paliva. „Jedná se o vysoce čisté palivo bez jakékoliv uhlíkové stopy,“ vysvětluje Kay.

Celý proces zpracování se nazývá transesterifikace. Kávový odpad se nejdříve suší při 50° C, čímž se zbaví asi poloviny své hmotnosti. Poté následuje oddělení olejnatých složek. Vznikne tak de facto určitý druh surové ropy. Z ní se pak vysráží mastné kyseliny, které se posléze odstraní odstředěním a tak vznikne čisté palivo.

V Británii se ročně vyprodukuje zhruba půl milionu tun kávového odpadu. Část toho skončí na skládce, část se použije jako hnojivu. Zbytek pak bio-bean zpracovává ve své továrně blízko Londýna, jejíž kapacita je schopna ročně zpracovat až 25 000 tun lógru. Výsledkem je pak palivo či produkty biomasy, které jsou využívány jak v dopravě tak při provozu budov.

„V podstatě využíváme produkt, který je už součástí uhlíkového cyklu a má svůj primární účel. Momentálně hovoříme pouze o kávě, ale stejně tak můžeme využít i stolní olej. Podařilo se nám objevit palivo druhé generace, které doposud nebylo ještě nijak zhodnoceno,“ prohlásil nadšeně Kay.

Podle výzkumu britské akademické obce dřímá v těchto nových biopalivech velký potenciál. „Na světě je ročně vyprodukováno něco kolem 8 milionů tun kávy, jejíž odpad obsahuje více jak 20 % oleje na jednu jednotku,“ uvedl začátkem roku Chris Chuck z chemické fakulty na University of Bath. Chuck byl jedním z autorů studie, které zkoumala, jak různá kávová zrna ovlivňují kvalitu biopaliv vyráběných právě z kávy.

„Káva má stejné vlastnosti jako ostatní komodity, ze kterých se vyrábí biopaliva. Rozdíl je však v tom, že většina z nich je pěstována přímo pro výrobu biopaliv, zatímco z kávy se využívá pouze odpad. Jsme tedy opravdu svědky vzniku nové udržitelné generace paliva s obrovským potenciálem,“ vysvětluje Chris Chuck.

Společnost bio-bean zatím podniká pouze ve Velké Británii, ale Kay už uvažuje o možné expanzi do dalších zemí. Britský trh s kávou totiž není nijak zajímavý a už vůbec ne velký. Proto by přesun do jiné země, kde je spotřeba kávy mnohem větší, představoval důležitý krok v rozvoji tohoto mladého energetického odvětví.

Newsletter