Palivo do motoru čínského exportu? iPhone 6

Od nové verze chytrého telefonu s jablkem ve znaku se očekává povzbuzení tržeb Applu, to není nic překvapivého. Značnou podporou by ale iPhone 6 měl být také pro čínský exportní sektor.

Uvedení chytrého telefonu na trh je očekáváno na tiskové konferenci 9. září a novinkou by měl být větší displej, nové funkce a štíhlejší konstrukce. Svým uživatelům by měl smartphone také sloužit jako elektronická peněženka, Apple totiž podle zdrojů agentury Bloomberg spolupracuje s vydavateli platebních karet. iPhone 6 by tak měl být „game changer“ na trhu se smartphony.

Apple se paktuje s Visou a MasterCard, nový iPhone má být i peněženkou

„iPhone je sice americký produkt, vyrábí se však v Číně. Mohl by být nejvíce očekávaným smartphonem od Applu vůbec a ještě tak překonat verze iPhone5,“předpovídá budoucnost „šestky“ Ting Lu, hlavní ekonom Bank of America Merill Lynch.

„Prodej iPhone6 je očekáván ve velkém měřítku a to by mohlo mít dopad i na makroekonomické ukazatele v zemích zapojených do jeho výroby,“ řekl Lu. Podle výpočtů banky by iPhone6 mohl po zbytek roku přispět k měsíčnímu růstu čínského vývozu až jedním procentním bodem.

Fanoušci Apple čekají nabitý podzim… nový iPhone, chytré hodinky, větší iPad?

Pokračování podzimní tradice: Apple uvede nový iPhone v září

V případě Tchaj-wanu by to mohlo být dokonce až kolem dvou procentních bodů za období od srpna do října a jeden procentní bod měsíčně od listopadu 2014 až do ledna 2015. „Růst vývozu z Číny a Tchaj-wanu se pohyboval v letošním druhém čtvrtletí jen kolem 4,9 a 4,4 procenta, takže zvýšení o 1-2 procentní body není žádná maličkost a to zejména v měřítku měnového trhu, který údaje o zahraničním obchodu úzce sleduje,“ řekl Lu.

Tchaj-wan dodává významné množství komponentů pro smartphony Apple, zatímco Čína je primárně zapojena spíše do montáže přístrojů. Tchaj-wan zejména vyniká pro svou sílu v odvětví polovodičů, kde se vyrábí A8 procesor pro iPhony příští generace. Lze tak předpokládat s růstem vývozu Tchaj-wanu. 

Větší iPhone má být na pultech od září. Čínští dodavatelé se mobilizují

Tchajwanští výrobci podle předpokladů přispějí ke každému kusu iPhone 6 hodnotou 25 dolarů, což podle banky odpovídá zhruba 12 procentům z celkových nákladů telefonu. Ne všichni tchajwanští výrobci však přispějí ke zvýšení exportu jednoduše proto, že někteří z nich již přemístili své výrobní základny do Číny. Čína se potýká se slabší poptávkou z obou typů trhů, jak rozvíjejících se tak vyspělých, a udržení silného tempa růstu exportu do konce roku se nepředpokládá. V červenci rostl vývoz z Číny meziročně o 14,5 procenta, téměř dvojnásobně oproti očekávání.

Samotný Apple se ale již připravuje na zatím nejsilnější zahájení prodeje chytrého telefonu. Ve třetím čtvrtletí fiskálního roku prodej iPhonů meziročně vzrostl o bezmála 13 %.

Apple – iPhone šel lépe na odbyt, zisk nad odhady, tržby mírně slabší

Newsletter