Nad očekávání lepší výsledek amerického index ISM služeb pomohl růstu výnosů. Dolar umazal část ztrát, zůstává nad 1,1340 za euro. Koruna oslabila nad 24,93 za euro. Proti dolaru drží zisky pod 22,00.

Pan Trh a jeho maniodeprese

Trh se probouzí, trh očekává, trh byl zaskočen…O trhu se často hovoří jako o osobě a přiřazují se mu nejrůznější nálady, schopnosti i neschopnosti. Občas má strach, občas je příjemně překvapen a někdy jen vyčkává. To, že je občas neracionální, neefektivní a náladový, přímo koresponduje s vlastnostmi investorů, které reprezentuje. Jeho náladové výpady v souvislosti s výroky o intervencích České národní banky (kdy se kurz koruny vůči euru i dolaru pohyboval jak na horské dráze) okomentoval jeden kamarád hláškou „Pan Trh si asi něco šlehnul.“ Což mě přivedlo na myšlenku, jak ten Pan Trh asi vypadá a co o něm vlastně víme?

Z vyjádření médií i diskutujících na sociálních sítí v poslední době víme následující: pan Trh zjevně lehce podlehne euforii i depresi. Občas je prudký a reaguje rychle, jindy je líný a ospalý. Taky se toho dost načeká. A pokud nevypadá zcela jako lidská bytost, tak má minimálně nohy, které lze podkopnout – alespoň podle posledních zpráv o tom, co mu chudákovi provedla Švýcarská národní banka.

Označení Pan Trh v souvislosti s finančními trhy poprvé použil investor Benjamin Graham ve své knize Inteligentní investor z roku 1949. Aby čtenářům vysvětlil výkyvy na finančních trzích i to, jak k nim přistupovat, vypomohl si vykreslením maniodepresivní osoby. Představte si, že jste jedním ze dvou majitelů firmy – spolu s partnerem, který se jmenuje Pan Trh. Pan Trh vám neustále nabízí k prodeji svůj podíl ve firmě, nebo by naopak rád koupil ten váš. Pan Trh je ovšem maniodepresivní a jeho nálady přecházejí z velmi pesimistických do divoce optimistických, což ovlivňuje jeho odhad hodnoty firmy. Je jen na vás, zda využijete jeho pesimistických nálad a nakoupíte nízko, s tím, že pak počkáte, až bude v euforii a draze mu podíl prodáte zpět. Klíčové však je mít vlastní odhad hodnoty podílu, o který s panem Trhem hrajete. Pokud jsou ve srovnání s vaším odhadem jeho nabídky nezajímavé, můžete je jakkoli ignorovat. Je jen na vás, jestli vůbec budete mít zájem se do transakce s panem Trhem pouštět.

Alegorie Benjamina Grahama je použitelná dodnes, pan Trh se ze své maniodeprese nedostal. Možná se jeho stav ještě o něco zhoršil – na což zareagovaly některé ústavy předepsáním stimulačních léků. A rozhodně je nyní více pod dozorem.

Začátkem ledna tohoto roku byl pan Trh označen americkým investorem Warrenem Buffetem za „opilého psychouše“. V tuto chvíli se tak skupina investorů dá rozdělit na dva tábory – ti, kteří už jen čekají na delirium, a ti, kteří ještě doufají, že panu Trhu někdo ještě pořádně nalije. K jaké skupině se řadíte vy?

Newsletter