Pandemie urychlila adopci krypta, blockchain je stále atraktivnější. Jaké jsou aktuální trendy?

Blockchain i kryptoměny přitahují čím dál tím větší pozornost institucionálních i retailových investorů. Jaké jsou aktuální trendy a jakou roli hraje v této oblasti region střední a východní Evropy? Nejen na tyto otázky odpovídal v rozhovoru pro Roklen24 Jaroslav Trojan, Managing Partner fondu Nation1 a řečník dubnové 0100 CEE Conference. Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

00:08 – Dají se blockchain a kryptoměny považovat za již zavedenou třídu aktiv?

Krypto je oblíbené investiční aktivum pro řadu retailových a vlastně i institucionálních investorů, ale z pohledu celkového objemu a při porovnání s ostatními investičními aktivy je procentuálně pořád relativně na nízkých úrovních. Co se týče blockchainu, to je z pohledu profesionálních investorů, jako jsou venture capital investoři, velice zajímavá oblast – je dynamická, rychle rostoucí a umožňuje tak investorům získat poměrně výrazný potenciál návratnosti investice.

01:13 – Urychlila pandemie některé procesy v blockchainu?

Pandemie urychlila adopci krypta mezi retailovými investory. Celkově za posledních pět let vidíme, že používání krypta je mnohem rychlejší.

01:56 – Jaké jsou aktuální trendy?

Hlavní trendy jsou tři nebo čtyři. Ten první je takzvaný Web3. To jsou technologie, které uživatelům internetu umožňují využívat finanční transakce bez nutnosti zapojení dalších zprostředkovatelů, jako jsou například banky. Druhá kategorie je již trochu starší, jde o takzvané DeFi nebo “decentralized finance”. Tam jsme v posledních letech viděli inovace a úspěšné firmy v oblasti, jako jsou například různé transakční, platební a směnárenské aplikace. Do budoucna se dá očekávat, že se decentralizované finance budou rozšiřovat do dalších oblastí jako je například pojištění.

Další silný trend je takzvané DAO, “decentralized autonomous organization”. Díky blockchainovým technologiím si je uživatelé mohou nastavit tak, aby fungovaly automaticky, bezpečně, decentralizovaně a zcela transparentně. V poslední době jsou trendem i NFT, “non-fungible tokens”, což zase umožňuje inovace v různých oblastech, jako je třeba gaming nebo digitální umění.

Jaký má v této oblasti střední a východní Evropa potenciál a jaké zajímavé projekty lze v našem regionu najít již nyní? Více se dozvíte v následujícím videorozhovoru.

Newsletter