V jakém ekonomickém prostředí se nacházíme? Jde o prostředí, kde s nižší inflací dochází k růstu reálných úrokových sazeb, které následně působí na zpomalující ekonomickou aktivitu. Vše se děje za situace, kdy trhy od výkonů amerických společností očekávají dále rostoucí zisky. Rizikem je, že taková očekávání nebudou naplněna, což by trh reflektoval přehodnocením výhledu, včetně odpovídající úpravy pozic.
Tržní výprodej několika posledních dní neměl jeden jediný spouštěč. Odehrálo se toho víc. Viděli jsme zklamání u některých největších amerických technologických firem, které patřily mezi tahouny růstu indexů. Viděli jsme náznak ochoty Fedu snížit za určitých podmínek sazby, po čemž přišla data, konkrétně ta z trhu práce, odpovídající těmto podmínkám. Viděli jsme uzavírání carry pozic u japonského jenu. Viděli jsme jeden z historicky největších a nejrychlejší nárůstů volatility amerického trhu v prostředí, kde dosavadní sázky šly směrem short volatilita indexů a long volatilita u konkrétních firem.
Taková kombinace prověřila nervy tržních účastníků. I přesto, že teď, ve chvíli vydání tohoto textu, vidíme jeden den paniku, druhý den klid a růst, rozhodně nemůžeme konstatovat, že se situace neobrátí a že další výprodeje nebudou následovat.
Co přesně je přivodí, nevíme. Napětí a spekulace o možných spouštěčích je značná, od napřímení výnosové křivky až po skloňování Sahm Rule, u kterého sama jeho autorka Claudia Sahm sice tvrdí, že „this time is different“, zároveň ale ponechává zdvižený varovný prst. Jestliže budeme chtít vidět déle trvající výprodeje, klidně i připomínající situaci z března 2020, strach z recese se musí posunout do stavu jejího potvrzení daty, a tím pádem i k adekvátní reakci ze strany centrální banky.
Dnešní trhy se podle nás v tomto směru poněkud unáhlují. Jde zejména o dluhopisy a výhledy změn sazeb Fedu. I přesto, že bondový trh považujeme za jeden z nejchytřejších s ohledem na vyhodnocení makro vývoje, pohyby americké výnosové křivky z posledních dní nám přišly až příliš nastavené na velmi brzkou recesi, kterou zatím nic nepotvrzuje.
Americká ekonomika zpomaluje a s ní i inflace a trh práce. To půjde ruku v ruce s úpravou sazeb, která by podle nás měla začít v září, a klidně rovnou dosáhnout snížení úroků o padesát bodů, pokud to Fed uzná dle dat za vhodné. S událostmi, jako je záchranné zasedání Fedu mimo plán, ale v tuto chvíli nepočítáme. Počítáme s tím, že aktuální restrikce měnové politiky už opravdu není potřeba.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, TradingView
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.