Parita eura k dolaru: Už ne zda, ale kdy

Euro k americkému dolaru dnes poprvé za 12 let propadlo pod úroveň 1,07. Dolů jej tlačí zejména tři vlivy. Evropská centrální banka druhým dnem nakupuje evropské dluhopisy, znovu se stupňuje napětí kolem Řecka a po silných datech z americké ekonomiky se přiblížil termín růstu úrokových sazeb v USA. Tyto faktory euro nezadržitelně tlačí k paritě s americkým dolarem.

Euro se dnes podívalo nejprve pod hladinu 1,08 k americkému dolaru, později prostoupilo 1,07 až na hladinu 1,0693 k americkému dolaru (platí k 20:00. Nejsilnější hodnotou dne přitom je 1,0846 a ročním maximem pak 1,3994 z 8. května loňského roku. Za poslední rok euro ztratilo 22,5 %, od začátku roku přes 11,5 %. Vůči japonskému jenu euro propadlo pod 130 jenů, nejníž od srpna roku 2013.

Vývoj měn sledujte v reálném čase na Roklen24

ECB v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci v eurozóně. V rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky bude měsíčně odkupovat dluhopisy v objemu až 60 miliard eur.  Včera a dnes nakupovala německé dluhopisy, včetně pětileté splatnosti, nesoucí záporný výnos. Kupovala také italský či belgický dluh. Výnosy státních dluhopisů většiny zemí díky těmto nákupům ECB sestoupily na nová rekordní minima.

Den druhý: ECB a centrální banky kupují dluhopisy se zápornými výnosy

„Sestup eura pokračuje. Bude velmi těžké jej zarazit,“ uvedl pro Reuters analytik Ian Stannard z banky Morgan Stanley. „Směřuje k paritě,“ předpovídá kurzu eura k dolaru Jane Foley z banky Rabobank a to nejpozději do roka. Goldman Sachs očekává paritu eura a dolaru nejpozději v průběhu roku 2016. Analytici Barclays pak již do konce roku letošního. Rok 2015 přitom většina analytiků začínala s cílem 1,15 pro kurz eura k dolaru na konci letošního roku. Odvážnější byl v tomto směru stratég Brown Brothers Harriman, Marc Chandler, který již v lednu upozorňoval, že euro pod tlakem avizovaného programu Evropské centrální banky s jistotou míří „výrazně pod paritu s americkým dolarem“.

GS: Dolar do 2017 na paritě s eurem

Euro dnes srazila také smršť zpráv, znamenající růst napětí kolem Řecka. Tamní ministr financí Varufakis pro německou televizi ARD uvedl, že Evropa od počátku pomoci Řecku věděla, že země své dluhy není schopna splatit a poskytnutí „největší půjčky v historii nejzkrachovalejšímu státu“ označil za „zločin proti lidskosti“. Na Atény navíc znovu tlačí ECB možným přehodnocením pomoci tamním bankám a rozruch způsobily citace zdrojů Reuters, podle kterých chce Řecko kvůli březnovým splátkám dluhopisů a pomoci od MMF sáhnout do národního fondu pomoci bankám (který byl naplněn z pomoci EU), případně i zdrojů penzijních fondů a veřejného sektoru, který v Řecku převládá. To se velmi pravděpodobně nebude líbit zahraničním věřitelům, tedy EU, ECB a MMF. Zítra začnou znovu jednat s Řeky o plnění reforem a poskytnutí další části finanční pomoci.

Další rozbuška? Řecko sáhne do záchranných peněz pro banky

Varufakis: Evropa věděla, že Řecko dluhy nesplatí

Zejména páteční příznivé údaje z amerického trhu práce pak pozvedly dolarový koš vůči šestici hlavních obchodovaných měn na nové maximum od září roku 2003. Silná data z americké ekonomiky přibližují růst sazeb Fedu, které by mohlo přijít již v polovině letošního roku. To je dalším zdrojem tlaku na euro. Vůči japonskému jenu se dolar dostal na nejvyšší úrovně od července roku 2007.

Americký trh práce se prudce lepší. Investoři vyhlížejí růst sazeb

Newsletter