Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Parita eura s dolarem a dolaroví medvědi

Dolar během včerejšího dne skokově oslabil poté, co údaje z amerického maloobchodu ukázaly na největší propad tržeb od ledna minulého roku. Euro na druhé straně zaznamenalo výrazný pokles na pozadí zpráv ohledně blížícího se programu kvantitativního uvolňování. Momentální kurz eura vůči dolaru dosahuje 1,1760 dolaru za euro a euro se tak stále pohybuje poblíž svých 9letých minim.

USA: Prosinec ve znamení propadu tržeb, utrpěly benzinky

A podle mnohých není propad eura ještě zdaleka u konce. V minulém týdnu přispěchalo hned několik prestižních investičních domů s předpověďmi ohledně budoucího kurzu eura vůči dolaru, zohledňujícími faktory jako jsou blížící se program kvantitativního uvolňování v Evropě a na druhé straně plánované navýšení sazeb ve Spojených státech. U většiny z nich se jednalo o předpovědi věštící paritu eura s dolarem na konci příštího roku.

Ačkoliv není známo přesné načasování zahájení zvyšování amerických sazeb, trhy všeobecně očekávají, že by mělo přijít v polovině tohoto roku. V případě, že dojde k oddálení tohoto kroku, dolar by mohl reagovat propadem. To je ostatně jeden z hlavních argumentů pro dolarové medvědy. Nicméně, všeobecný konsensus nadále silně favorizuje dolar na úkor většiny hlavních světových měn, eura nevyjímaje.

Česká koruna, jejíž cena v posledních dnech prošla výraznou volatilitou, dnes znovu oslabuje, vůči dolaru na 23,90 korun. Proti euru obchoduje za 28,1120 koruny za euro.

Newsletter