Parita se blíží…

Doba, kdy se spekulovalo o tom, zda dolar a euro dosáhnou parity, je dávno pasé. Nezoufejte však, aktuálně se totiž objevil názor, který o vyrovnání kupní síly dvou světových měn hovoří v jiném případě. Kde se parity dočkáme? Podle analytického týmu UBS to bude u britské libry a eura poté, co Spojené království vysloví své „ano“ odchodu z Evropské unie.

Tzv. brexit by se podle švýcarské společnosti projevil dlouhodobě především na britském HDP, a to jeho osekáním o zhruba 2 %. Mnohem větší dopad by však byl pozorován na libře, která by po odsouhlasení odchodu spadla z aktuálních 1,312 GBPEUR až na úroveň parity, tedy na 1 GBPEUR.

„V případě odchodu z EU lidé přestanou do Británie investovat. Jediná možnost stabilizace bude přes devizový trh. Naše odhady pracují v tomto případě se zhruba 30% oslabením libry, což ji vůči euru dostane na, možná dokonce i pod, úroveň parity,“ řekl pro server CNBC Ramin Nakisa, makroekonomický stratég z UBS.

Predikci oslabení britské měny má ve svém repertoáru i Mike Amey, portfolio manažer společnosti PIMCO. Ten potvrzuje, že libra je obtěžkána vahou nejistoty ohledně odchodu z EU. V případě toho, že by na něj opravdu došlo, dá se čekat zhruba 10% propad na páru s dolarem.

Nastal tedy ten správný čas na librový „short“?

 

Newsletter