Paříž sahá po strůjci teroristických útoků – sledujeme ONLINE

Na předměstí Paříže skončila několikahodinová razie, která mířila především na strůjce teroristických útoků v Paříži v pátek 13. listopadu, Abaaoudovi. Zadrženo bylo celkem sedm lidí, jistou je smrt sebevražedné atentátnice. Zda Abaaoud vůbec byl v bytě a je mezi zadrženými osobami, nikdo z oficiálních míst nepotvrdil. 

Prokuratura potvrdila dřívější zprávy médií o smrti sebevražedné atentátnice. Odpálila se krátce po začátku policejního útoku na byt. Další tři lidi, kteří se zde ukrývali a jejichž identita zveřejněna zatím nebyla, bezpečnostní jednotky dopadly živé. Nedaleko bytu policie zadržela ještě dva další lidi. Médie informují také asi o třech zraněných policistech, jejichž stav není vážný.

Mezi zadrženými je podle AFP majitel bytu, ve kterém se radikálové ukrývali. Zpravodajka této agentury uvedla, že ho policie zadržela v době, kdy jí poskytoval rozhovor. Řekl jí, že ubytování poskytnul dvěma lidem na žádost známé. Ta mu sdělila, že přijeli z Belgie.

Nejmenovaní policejní představitelé uváděli, že v bytě by se mohl ukrývat i Abaaoud, o kterém se dosud předpokládalo, že je v Sýrii. Abaaouda belgický soud v létě v nepřítomnosti odsoudil ke 20 letům vězení za verbování pro boje v řadách Islámského státu.

Policejní operaci v Elysejském paláci sleduje prezident François Hollande spolu s premiérem Manuelen Vallsem, ministrem vnitra Bernardem Cazeneuvem a ministryní spravedlnosti Christianou Taubiraovou.

Předměstí francouzské metropole je podle novinářů zcela uzavřené, odkloněna byla veškerá hromadná doprava. V centru Saint-Denis dnes zůstanou zavřeny všechny školy.

Obyvatelé předměstí v rozhovoru s novináři vypověděli o intenzivní střelbě a o výbuších. „Začalo to explozí. Pak byla druhá velká exploze. Pak dvě další. Poté se asi hodinu střílelo,“ řekl novinář Baptiste Marie. Místní obyvatel Amin Guizani hovořil o granátech. Agentura AP uvedla, ulice obsadili plně ozbrojení policisté, u mnohých z nich byla prý patrná nervozita. „Je to vidět v jejich očích,“ řekl novinář Marie. Nyní je podle médií situace klidnější.

V Saint-Denis stojí i stadion Stade de France, na němž pravděpodobně chtěli teroristé v pátek způsobit krveprolití během přátelského fotbalového utkání mezi Francií a Německem. Až na stadion se jim nakonec proniknout nepodařilo, ale nedaleko něj se odpálili tři sebevražední atentátníci a zabili jednoho člověka.

Při pátečních teroristických útocích, k nimž se přihlásil Islámský stát (IS), přišlo o život také sedm atentátníků, po dalších dvou policie pátrá. Atentáty si vyžádaly 129 mrtvých a přes 350 zraněných.

Pondělní dění: Francie zostří boj proti IS v Sýrii – sledujeme ONLINE

Sobotní a nedělní dění: Francie bombardovala útočiště IS – sobota a neděle ONLINE

útoky v paříži
 

17:43 Po krvavých pátečních útocích přibylo planých bezpečnostních poplachů. Dnes odpoledne bylo částečně evakuováno pařížské nádraží Gare du Nord a byly zpožděny rychlovaky Eurostar do Británie. Důvodem byl podezřelý balíček.

17:42 Islámský stát ve svém časopise Dábik ukázal snímek, na němž je údajně improvizovaná bomba, která 31. října zničila ruský airbus. Zahynulo 224 lidí. Podle IS teroristé využili bezpečnostní selhání na letišti v Šarm aš-Šajchu. Zatím nebylo možné ověřit pravost snímků.

17:40 Německá kancléřka Angela Merkelová hájila rozhodnutí na poslední chvíli zrušit úterní fotbalový zápas Německo-Holandsko. Je obtížné najít rovnováhu mezi bezpečností a svobodou, uvedla. Ale správně se rozhodlo, když se dalo přednost opatrnosti, řekla kancléřka.

16:39 Islámský stát oznámil, že zabil rukojmí norské a čínské státní příslušnosti. Radikální hnutí je pod zvýšeným tlakem po pařížských útocích.

16:35 Policie v noci na dnešek po celé Francii uskutečnila 118 domovních prohlídek, 25 lidí zatkla a zabavila 34 zbraní.Od nedělního večera tak v rámci výjimečného stavu policie provedla celkem 414 domovních prohlídek, 60 lidí zatkla a zabavila 75 zbraní.

16:22 Francouzská zpravodajská televize iTELE tvrdí, že žena, která se dnes ráno odpálila během policejní razie v Saint Denis, je sestřenice Abdelhamida Abaaouda. Tento Belgičan je považován za organizátora pátečních teroristických útoků v Paříži.

16:17 Německé bezpečnostní složky nemají signály, že by vánočním trhům hrozil teroristický útok. Podle ministra vnitra je přesto bezpečnostní situace vážná.

16:13 České ministerstvo zahraničí doporučuje při cestách do Belgie zvýšenou opatrnost.

16:04 České ministerstvo zahraničí doporučuje při cestách do Belgie zvýšenou opatrnost.

15:33 Francouzské úřady podle španělského bezpečnostního představitele citovaného agenturou AP požádaly policii po celé Evropě, aby pátrala po voze Citroën Xsara, který údajně používá Salah Abdeslam, hledaný v souvislosti s pátečním atentáty v Paříži.

15:18 Belgická policie ještě před pátečními pařížskými atentátyvyslýchala dva bratry Abdeslamovy, z nichž jeden se odpálil před barem na východě francouzské metropole. Muž se podle belgické prokuratury pokusil dostat do Sýrie, ale jeho cesta skončila v Turecku. Po návratu do Belgie byl u výslechu a jeho bratr, po němž nyní policie pátrá, též.

15:01 Le Parisien: Na poštu v Pierrefitte-sur-Seine si přišel peníze vybrat muž, jenž se prokázal pasem na jménoSalah Abdeslam, tedy na jméno teroristy, na nějž jsou vydány dva zatykače. Odešel a pracovníci pošty vzápětí spustili poplach. Na místo dorazila asi stovka policistů.

14:49 Na poště ve městě Pierrefitte-sur-Seine se zabarikádoval muž. Na místě je asi sto policistů a nad budovou přelétává vrtulník. Není jasné, zda incident souvisí s protiteroristickou razií v nedalekém Saint-Denis.

14:37 Zpravodaj britského listu The Guardian z Paříže informuje, že policie sledovala některé podezřelé budovy v Saint-Denis již od úterý. Podezírala údajně jednu ženu, že ukrývá pravděpodobného hlavního organizátora pařížských atentátů Abdelhamida Abaaouda. Televize BMFTV tvrdí, že šlo o jeho sestřenici a ženu, která se dnes během zátahu odpálila.

14:28 Prezident Hollande řekl, že se zasadí o zvýšení počtu příslušníků bezpečnostních sil, pracovníků justice a policistů střežících hranice.

14:15 O společné akci proti Islámskému státu bude Hollande jednat s ruským prezidentem Putinem a americkým prezidentem Obamou. „Musíme zformovat jednotnou koalici (proti Islámskému státu),“ dodal Hollande.Důležitá je podle něj mezinárodní jednota s cílem zničit Islámský stát, a to přesto, že jednotlivé země mají různé spojence a různé cíle.

13:21 Pokud bude mít Islámský stát možnost zaútočit v Německu, pokusí se o to. V televizi ARD to dnes řekl předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Šéf organizace, která plní funkci civilní kontrarozvědky, však nedoporučuje, aby Německo kvůli teroristickému riziku plošně rušilo všechny nadcházející velké akce. Kvůli hrozícímu útoku byl v úterý večer na poslední chvíli zrušen přípravný fotbalový zápas v Hannoveru mezi Německem a Nizozemskem, kancléřka Angela Merkelová to dnes označila za správné rozhodnutí.

Německo je nepřítelem IS. Tak nás IS vidí, stejně jako všechny západní státy,“ řekl Maassen. „Už delší dobu upozorňujeme, že pokud nás IS bude moct zasáhnout, pokud bude moct v Německu uskutečnit teroristický útok, udělá to. Velmi se toho obáváme,“ uvedl.

13:18 Paříž je mučené město, řekl francouzský prezidentHollande. Dnešní operace v Saint-Denis byla podle něj“velice těžká“ a mířila na teroristy spojené s pátečními atentáty. Dva z teroristů zemřeli, potvrdil Hollande. „Umím si představit strach, jaký prožívali obyvatelé Saint-Denis dnes ráno,“ dodal Hollande. Poděkoval jim za chladnou hlavu a solidaritu a poděkoval rovněž pořádkovým složkám.

13:15 Starostka Paříže Anne Hidalgová na shromáždění starostů řekla, že „teroristé chtěli porazit naši svobodu“.“Ta je vzduchem, který dýcháme, naší řečí a krví, která nám koluje v žilách,“ uvedla Hidalgová a popřála všem zraněným z teroristických útoků, aby se uzdravili. „Chceme říct světu, že nemáme strach,“ dodala.* „Pařížané mi od pátku říkají: my zůstaneme sami sebou a budeme bojovat za naši kolektivní identitu. Mluvím i o ženách, mužích a dětech, kteří žijí zde, ale narodili se jinde – i v zahraničí. Pařížané jsou propojeni svobodou, rovností a bratrstvím. Věřím v naši schopnost žít společně,“* uvedla starostka. Pařížany vyzvala,aby se zdrželi zraňujících slov. Poděkovala policistům a záchranářům.

12:53 Pařížský prokurátor Molins uvedl, že do Saint-Denis přivedly policisty odposlechy telefonátů. Na základě toho se domnívali, že se na místě nachází hlavní strůjce pátečních útoků, při nichž zemřelo 129 lidí.

Dále pak prokurátor sdělil, že stále není jasné, zda údajný hlavní organizátor útoků v Paříži Abdelhamid Abaaoud byl v bytě v Saint-Denis, jenž byl terčem razie. Úřady se nyní snaží zjistit, kdo přesně se nacházel uvnitř.

12:52 Policie násilně vnikla do kostela ležícího v blízkosti bytu, kde se údajně skrývali teroristé. Podle zpravodaje České televize v Paříži Petra Zavadila zásah v kostele zřejmě souvisel s tím, že do budovy vnikl jeden z fotoreportérů, který chtěl získat co nejlepší záběry. Policisté ho z místa odvedli a zřejmě stráví několik hodin v policejní cele, řekl v přímém vstupu na ČT24.

12:04 Na místo protiteroristického zásahu v Saint-Denis se vydal francouzský ministr vnitra, hlásí reportér deníkuLe Parisien.

11:59 Francouzská vláda chce prodloužit výjimečný stav v zemi, který byl vyhlášen na tři dny po pátečních teroristických útocích. Její záměr ještě musí schválit parlament. Výjimečný stav bude prodloužen na tři měsíce. Oznámil to mluvčí francouzské vlády.

11:53 Stále se neví, zda se Abdelhamid Abaaoud, údajný hlavní osnovatel pátečních teroristických útoků v Paříži, nacházel v bytě, kde byli zatčeni další teroristé.

11:43 Kontroly se dnes konají na celém území Francie, uvedlo četnictvo. Vyzvalo obyvatele, aby na ně neupozorňovalo například blikáním, na sociálních sítítch nebo mobilních aplikacích. „Mohli byste tak nevědomky pomoci hledaným osobám,“ uvedlo četnictvo v prohlášení.

11:43 Krajský soud ve Zlíně uložil občanovi Francie 14 měsíců nepodmíněně za nelegální převoz zbraní ze Slovenska do Česka. Christophe Etienne Dubroeucq se proti rozsudku odvolal, nedávno jej ale potvrdil olomoucký vrchní soud. Muž byl navíc na pět let z ČR vyhoštěn. Jeho komplic Jeremy Pierre Andre Onoo vyvázl s jednoletou podmínkou s odkladem na tři roky a také byl na pět let vyhoštěn. Na případ dnes upozornil server Lidovky.cz, informace o soudním řízení ČTK řekla mluvčí soudu Simona Tesařová.

11:36 Dva letouny společnosti Air France na linkách z USA do Paříže musely v úterý kvůli telefonickým hrozbám anonyma z bezpečnostních důvodů předčasně přistát. Cestující jsou v pořádku, stroje prohledali agenti FBI a nic podezřelého nenašli.

11:34 Razie je u konce, místo je stále zabezpečné, informuje AFP s odvoláním na policejní zdroj.

11:29 Počet zatčených při zásahu stoupl na sedm, informovala francouzská policie.

11:21 Podle listu Le Figaro je cílem protiteroristické operace jediný dům v Saint-Denis. Policisté prý mimo jiné prohledávají jednotlivé byty

10:59 Do Saint-Denis dorazila další desítka vozů s příslušníky zásahových jednotek, informuje Le Figaro. Podle zdroje listu z ministerstva spravedlnosti postupuje operace rychle, policie zabezpečuje místo zásahu.

10:43 Osoby zadržené při razii v Saint-Denis plánovaly podle zdrojů agentury Reuters útoky na pařížskou obchodní čtvrť. Podle stanice France 24 mělo být cílem jejich útoku ministerstvo obrany.

10:27 V Elysejském paláci se kvůli situaci v Saint-Denis sešli hlavní francouzští představitelé, kromě prezidentaHollandea,* premiéra Vallse a ministra vnitra* již dorazil také ministr zahraničí a ministr obrany.

10:21 Policie se sjíždí na jeden konec rue de la République. Byt, kde se údajně zabarikádoval jeden z teroristů, jeněkolik set metrů daleko, napsal Piers Scholfield z BBC.

10:18 Francouzská policie uvedla, že zátah v Saint-Denis stále pokračuje, a vyzvala obyvatele, aby uposlechli jejích pokynů. Zároveň oznámila, že zraněno bylo pět policistů.

10:14 V rue de la République v Saint-Denis byl slyšet výstřel, sjíždějí se tam záchranáři.

10:07 Muž, který ubytoval ve svém bytě v Saint-Denis teroristy – „dvě osoby z Belgie“ – řekl podle Le Parisien policistům při výslechu, že jej o to požádal jeden jeho přítel. „Řekl jsem mu, že nemám matrace, ale on řekl, že to nevadí, že potřebují jen vodu a místo k modlitbě,“ uvedl muž. Chtěl prý jen vyhovět svému příteli a nevěděl, že jde o teroristy.

Údajný osnovatel teroristických útoků Abdelhamid Abaaoud není mezi osobami zatčenými při dnešním zátahu v Saint.-Denis, informuje Le Figaro. Podle zdrojů listu je pravděpodobně tím útočníkem, který je stále zabarikádovaný v jednom z bytů.

10:06 Prohlášení pařížského prokurátora

Překlad tiskového prohlášení, které k dnešnímu zásahu vydala před 09:00 pařížská prokuratura:

Zásah v Saint-Denis, který začal ve 04:20, stále pokračuje.

Základní fakta, která je možno zveřejnit:

  • Zahynula žena, která se opevnila v bytě a na začátku zásahu aktivovala svou vestu s výbušninami.
  • Tři další muži, kteří se v bytě nacházeli, zadržela (speciální jednotka) RAID a byli umístěni do vyšetřovací vazby. Jejich identita v tuto chvíli nebude zveřejněna.
  • Zadrženi byli také muž a žena, kteří se nacházeli v bezprostřední blízkosti bytu. I oni byli umístěni do policejní cely.
  • Zrušena byla zadržovací vazba rodinných příbuzných Ismaela Mostefaie a Samiho Amimoura (pozn. dva z identifikovaných atentátníků)

10:05 AP: V bytě na předměstí Saint-Denis je stále zabarikádovaný jeden útočník. Jeho totožnost je nejasná. Operace stále pokračuje.

10:03 Cílem rozsáhlé razie na severním pařížském předměstí Saint-Denis je Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, který je považován za organizátora pátečních teroristických útoků. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje.

Abaaoud patří k nejvýznamnějším náborářům IS v Belgii. Před dvěma roky rekrutoval i svého třináctiletého bratra Júnise, jenž je označován za „nejmladšího džihádistu světa“ a který byl podle některých zdrojů zabit. Letos v létě Abaaouda belgický soud v nepřítomnosti za nábory hrdlořezů pro IS odsoudil na 20 let vězení.

10:01 Cílem rozsáhlé razie na severním pařížském předměstí Saint-Denis je Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, který je považován za organizátora pátečních teroristických útoků. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje.

10:00 Podle agentury AP byli zatím při zásahu zraněni čtyři policisté. Z místa jsou hlášeni dva mrtví, jednou je žena, která na sobě nechala odpálit výbušninu.

9:56 BBC: Během policejního zátahu v Paříži se odpálila sebevražedná atentátnice

Středa 18.11.2015
18:27 V Německu bylo zadrženo sedm lidí pro podezření z terorismu
18:15 Německo se do bombardování Sýrie nezapojí
18:08 Britská rozvědka buduje elitní kybernetické útočné jednotky, jejichž terčem budou členové Islámského státu, hackeři a další nepřátelské síly. Oznámil to dnes podle agentury Reuters britský ministr financí George Osborne. Ten předtím varoval, že extremisté mají v úmyslu využít internet k zabíjení lidí.
Islámský stát se podle Osbornea snažil připravit kybernetický útok na britskou infrastrukturu, zahrnující kupříkladu nemocnice, elektrickou síť a řízení letového provozu. V případě úspěchu mohla mít taková akce smrtící následky, řekl Osborne.
Londýn zareaguje tím, že zvýší náklady na kybernetickou ochranu, zjednoduší státní počítačové systémy a vybuduje vlastní útočné kybernetické kapacity umožňující napadení nepřítele.
„Budeme se bránit. Ale budeme také útočit. Když mluvíme o tom, že se vypořádáme (s Islámským státem), myslíme tím, že se vypořádáme nejen s jejich puškami, bombami a noži, ale také s jejich kybernetickou hrozbou,“ zdůraznil Osborne, který je druhým nejmocnějším britským politikem po premiérovi Davidu Cameronovi.
Veřejné výdaje na kybernetickou bezpečnost se podle Osbornea do roku 2020 téměř zdvojnásobí na 1,9 miliardy liber. Osborne připomněl, že Islámský stát již využívá internet k propagandě, k radikalizací lidí a k plánování akcí.
15:27 Rozšíření spolupráce v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) bylo hlavním tématem dnešní pařížské schůzky amerického ministra zahraničí Johna Kerry s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Kerry podle agentury Reuters prohlásil, že IS postupně ztrácí území, které v Sýrii a Iráku ovládá.
14:46 Německá policie zadržela dnes nedaleko Cách tři lidi, podezřívá je, že mají spojitost s pátečními teroristickými útoky v Paříži. Médiím to sdělil policejní mluvčí. Bližší informace o totožnosti zadržených policie zatím nesdělila, v současnosti trojici vyslýchá.
10:35 Stropnický čeká zintenzivnění spolupráce tajných služeb zemí EU
Český ministr obrany Martin Stropnický nepředpokládá, že by dnes Francie na jednání ministrů obrany zemí Evropské unie požádala partnery o přímou vojenskou pomoc. Po pátečních teroristických útocích v Paříži je podle něj ale pravděpodobné další posílení například výměny zpravodajských informací mezi evropskými státy.
9:33 Pád ruského letu na Sinají byl terorismus
Příčinou říjnové katastrofy ruského letadla nad egyptským Sinajským poloostrovem byl teroristický útok. Podle agentury Reuters to oznámila ruská tajná služba FSB s tím, že v troskách byly nalezeny stopy výbušniny. Ruský prezident Vladimir Putin přislíbil, že Moskva najde osoby odpovědné za pád letadla, při kterém zahynulo 224 lidí na palubě.
9:09 Francouzská policie v rámci protiteroristické operace po útocích v Paříži provedla v noci na dnešek 128 razií. Oznámil to ministr vnitra Bernard Cazeneuve. V noci na pondělí bezpečnostní jednotky učinily 168 domovních prohlídek, při kterých zadržely 23 lidí a nalezly 31 zbraní.
9:08 Mluvčí francouzské armády podle Reuters sdělil, že do bojových misí nad Rakkou se zapojilo deset stíhaček. Ty odstartovaly ze základen v Jordánsku a ve Spojených arabských emirátech.
Po pátečních teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly přinejmenším 129 mrtvých a více než 350 zraněných, Francie vystupňovala své úsilí v boji proti IS. V noci na neděli francouzské letectvo shodilo na pozice islamistů ve městě Rakka 20 bomb. Byl to největší francouzský nálet na IS od září, kdy s nimi Paříž ve větší míře začala.
IS loni vyhlásil na části Sýrie chalífát a tamní město Rakka se stalo jeho střediskem. Podle irácké tajné služby byla právě Rakka místem, kde se plánovaly páteční pařížské útoky, uvedla agentura AP.
8:57 Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan varoval v pondělí, že útoky v Paříži, ke kterým se hlásí extremistické hnutí Islámský stát (IS) nemusí být jednorázovou událostí a že radikálové mohou mít další podobné operace připraveny k okamžité realizaci.
 

Newsletter