Paříž zasáhla série teroristických útoků

AKTUALIZUJEME: Přinejmenším 126 obětí si vyžádala série teroristických útoků, ke kterým došlo v pátek večer v Paříži. Během šesti násilných incidentů, při kterých teroristé stříleli do davu či páchali sebevražedné atentáty, utrpělo také 215 lidí zranění, z toho 83 je v kritickém stavu. Podle vyšetřovatelů bylo zabito celkem osm teroristů, podle všeho všichni. K zodpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil, podle očitých svědků ale mohla být motivem pachatelů účast Francie v bojích proti radikální organizaci Islámský stát v Sýrii a Iráku. Ačkoli bilance obětí není konečná, už nyní je jasné, že jde o jeden z nejhorších teroristických útoků v Evropě.

Další dění sledujte zde: Přišel útočník v říjnu s imigranty? – Paříž ONLINE

Útok na koncertě i stadionu

Nejvíce obětí, asi 80, si vyžádal útok v koncertní síni Bataclan, kam útočníci vtrhli s automatickými puškami. Z původních celkem 1500 návštěvníků jich tu zadržovali několik desítek jako rukojmí. Policie do budovy zhruba půl hodiny po půlnoci vtrhla. Čtyři údajní teroristé při zásahu zahynuli, z toho tři se prý sami odpálili. Podle očitých svědků předtím atentátníci do lidí stříleli a provolávali Alláhu Akbar (Bůh je veliký).

Dalších 18 lidí bylo zabito na třídě Charonne a 14 v ulici Alibert, kde bylo otevřeno hodně restaurací s rychlým občerstvením. Pět osob také zahynulo v ulici Fontaine-au-Roi. Čtyři lidé pak zahynuli při pumpových útocích u fotbalového stadionu Stade de France. Tři z nich ale byli údajně atentátníci, přičemž nejméně dva z nich spáchali sebevražedný atentát.

Právě na stadionu, kde se hrál přátelský zápas mezi Francií a Německem, byl v okamžiku výbuchů i francouzský prezident François Hollande. Okamžitě po výbuších ho ochranka odvezla. Po zasedání krizového štábu Hollande vyhlásil výjimečný stav, který má platit po celém území Francie. Zároveň se rozhodl zpřísnit kontroly na hranicích.

Bezpečnostní opatření

Zvlášť mimořádná bezpečnostní opatření platí pro oblast pařížské aglomerace. Uzavřeno bylo několik linek metra, v sobotu zůstanou zavřené rovněž veškeré školy, univerzity a muzea v Paříži. Letiště by měla podle ministra zahraničí Laurenta Fabiuse zůstat otevřená. Na sociální síti Twitter se ale v noci objevila informace, že pařížské letiště Orly je uzavřené.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová ČTK sdělila, že MZV v tuto chvíli nemá informace, že by mezi oběťmi útoků v Paříži byli čeští občané. Ministerstvo zahraničí je v kontaktu s českou ambasádou v Paříži a situaci, která je zatím velmi nepřehledná, nepřetržitě sleduje.

Kdo stojí za útoky?

Motiv teroristů ke spáchání útoků zatím není jasný. Podle očitých svědků by jím ale mohlo být angažmá Francie v boji proti IS v Sýrii a Iráku. Oficiálně se však zatím žádná teroristická organizace k odpovědnosti za atentát nepřihlásila.

Podle vyjádření útoku přítomného novináře, jehož slova cituje ČT, ale stopy vedou k Islámskému státu a útokům v Sýrii. „Přesně jsem slyšel, co říkali rukojmím: ,To je Hollandova vina. Je to vina vašeho prezidenta. Neměl zasahovat v Sýrii,‘“ uvedl novinář Pierre Janaszak, který byl v době útoku údajně v koncertní síni Bataclan. „Mluvili také o Iráku,“ dodal.

Jeden z nejtragičtějších útoků v Evropě…

Zděšení nad útoky a solidaritu s francouzským lidem vyjádřila řada politiků z celého světa. Americký prezident Barack Obama atentáty označil za ohavný pokus o terorizování nevinných civilistů a přislíbil Paříži pomoc. Francouzům kondoloval mimo jiné britský premiér David Cameron, německá kancléřka Angela Merkelová či generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Kreml označil atentáty za „nelidské“.

Solidaritu slíbil Francii také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Český premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil soustrast pozůstalým obětí.Útoky nastaly v době, kdy Francie zavádí zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s blížící se mezinárodní konferencí o globálním oteplování, která začíná za dva týdny. Čtyřiadvacetihodinový koncert před konferencí, který začal v pátek večer, byl zrušen.

Pokud se potvrdí dosavadní informace o zhruba 126 obětech, zařadí se teroristické útoky v Paříži k těm nejhorším, jaké Evropa zažila. Dosud nejvíce mrtvých si vyžádaly atentáty v Madridu v březnu 2004. Při bombových útocích ve vlacích zahynulo 191 lidí. Aktuální teroristické útoky ve francouzské metropoli by se tak počtem obětí mohly zařadit hned za obsazení moskevského divadla Dubrovka čečenskými teroristy v roce 2002. Po útoku ruského komanda tu zůstalo na místě 129 mrtvých civilistů a 40 teroristů.

Český premiér svolává Bezpečnostní radu

Premiér ČR v souvislosti  útoků v Paříži svolal Bezpečnostní radu státu. „Hlubokou soustrast Francii. Jsme v myslích s našimi spojenci. A budeme s nimi i v činech. Bestiálnímu vraždění se musíme společně postavit,“ uvedl na svém Twitteru ministr obrany Martin Stropnický. Kvůli útokům ve Francii se schází zpravodajská skupina vedení policie a tajných služeb, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec pro ČT. Policie zvýšila bezpečnostní opatření. Prezident Zeman označil teroristické útoky ve Francii za odporný zločin. Útoky podle něj potvrzují, že vcházíme do těžkých časů.

Newsletter