Parodie na Kim Čong-una je na webu i v kinech. Reakce smíšené

Americká komedie The Interview, která zesměšňuje severokorejského vůdce a která se postarala o diplomatickou rozmíšku mezi KLDR a USA, se den po zpřístupnění na internetu včera konečně objevila v kinech. První reakce na snímek, jemuž se hackerským útokem na studio Sony Pictures dostalo nechtěné bombastické reklamy, jsou smíšené. Vyplývá to z názorů citovaných listem The Daily Telegraph a agenturou Reuters.  

Kritika KLDR jde ve čtvrtek do amerických kin

Sony Pictures, která film za 44 milionů dolarů (miliarda korun) vyrobila, se stala terčem rozsáhlého počítačového útoku. Hackeři, za nimiž byl podle amerických vyšetřovatelů Pchjongjang, zpřístupnili veřejnosti tajné materiály firmy a pohrozili teroristickými útoky na kina, která snímek o Kim Čong-unovi promítnou.

Kauza Sony: KLDR hrozí útoky na Bílý dům a Pentagon     

Velké řetězce kin se proto rozhodly, že film neuvedou, a Sony následně od promítání ustoupila. Po negativní reakci prezidenta Baracka Obamy na toto rozhodnutí hollywoodské studio od středečního večera umožnilo zájemcům, aby se za poplatek šesti až 15 dolarů na snímek na webu buď podívali, nebo si ho stáhli.     

Od půlnoci ze středy na dnešek místního času se také začalo promítat ve více než 300 kinech řady měst, včetně Los Angeles a New Yorku. Původně chtělo snímek ukazovat na 2500 kinosálů. V Los Angeles přišli mezi diváky i herec Seth Rogen a také Evan Goldberg, který s Rogenem film režíroval.     

Sony: Hledáme cestu, jak The Interview dostat k divákům

Podle některých médií byla kvůli bezpečnostním obavám leckde viditelná přítomnost strážců pořádku. Ředitel Cinema Village Lee Peterson podle agentury Reuters sdělil, že newyorská policie slíbila rozmístit policisty před kinem. Něco podobného údajně slyšel i od Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Při prvním promítání prý ale žádný uniformovaný strážce pořádku nebyl viděn venku ani uvnitř kina.     

Reakce na parodii pojednávající o atentátu na Kima jsou rozporuplné. Zatímco losangeleští diváci podle Reuters pro dílo mají jen slova chvály, The Daily Telegraph cituje i opačné názory.     

„Je to parodie nejvyšší úrovně. Myslím, že je to zábavné, ale rozhodně to není nic, co by mohlo svrhnout monarchii,“ řekl podle Reuters při odchodu z kina divák Matt Orstein.     

Spokojený byl i jedenáctiletý Marco Squitieri z Washingtonu, který film viděl na internetu. „Je to docela legrace,“ řekl. Taky prý chápe, proč se snímek severokorejské vládě nelíbí. „Dělají si ze Severní Koreje dost srandu.“     

Naproti tomu Mark Rosen, který považoval zhlédnutí filmu na webu za „svou vlasteneckou povinnost“, moc spokojený není. „Je to mrhání svobodou projevu. Byla to příležitost říct něco zasvěceného o Severní Koreji, ale to se nepovedlo,“ řekl.     

Amy Hurleyová z Detroitu, která zaplatila šest dolarů za streaming ze serveru YouTube Movies, byla vyloženě zklamaná. Nelíbily se jí některé postavy a legrácky podle ní byly „staré a obehrané“. „Bylo to celé takové chaotické. Jsem z toho trochu sklíčená, protože jsem se těšila, až to uvidím,“ dodala.

Newsletter