Páteční euro překvapení aneb když do hry vstoupí počítače a algoritmy

Uplynulý zkrácený týden se nesl ve znamení posilování eura. Překvapení přišlo především v pátek, kdy evropská měna zpevnila vůči té americké o téměř 1,6 % až k 1,065 EURUSD. Co stálo za tímto odskokem? Byly to počítače.

Náhlý pohyb odstartoval těsně pod úrovní 1,05 dolaru za euro, kde byly nastaveny čekající pokyny počítačů obchodujících na bázi algoritmů. To pak v okamžiku přerušilo éru minimální likvidity, která je pro konec roku charakteristická.

„Tržní objemy jsou v tuto chvíli nízké, stejně tak se ale mohlo jednat o náznak změny pozic,“ řekl pro agenturu Bloomberg Shigeki Yoshitoshi, šéf FX oddělení společnosti Australia & New Zealand Bank Group. „V tu samou chvíli, kdy euro poskočilo, však bylo pozorované jen malé oslabení dolaru vůči jenu, což je důkaz toho, že nešlo o žádný obrat směrem k bezpečným měnám.“

Pravdou je, že tento týden se dolar posunul nejprve z 1,046 za euro až pod 1,040. Poté však euro nastartovalo jízdu, která aktuálně dosahuje úrovně 1,053 EURUSD.

Tento vývoj posledních dní někteří analytici vidí jako možný náznak postupného konec rally Donalda Trumpa, která dolar dostala až na 14letá maxima vůči euru. Obdobné oslabení americké měny totiž k bylo během týdne pozorováno i u dalších dolarových párů.

Dolarkoruna se posunula z 25,85 USDCZK krátce nad 26,00. Poté však spadla na 25,64 koruny za dolar.

Co se týče dvojice koruna a euro, zkrácený týden přinesl celkem dva odskoky až k 27,05 EURCZK. Po nich se však pár dostal zpět na spodní hranici intervenčního pásma.

Co se dělo v české ekonomice?

Z domácí ekonomiky jsme se dočkali pouze ukazatele podnikové a spotřebitelské důvěry. První skončil za prosinec mírným zhoršením na 97,1 bodu, druhý se naopak zvýšil, a to na 108,7 bodu.

Co se dělo v Evropě?

Z Evropy přišla pouze peněžní zásoba M3, která v listopadu skončila na 4,8 % meziročně.

Co se dělo v USA?

Jako první byla zveřejněna listopadová důvěra, která se zlepšila na 113,7 bodu. Zklamáním byly rozjednané prodeje domu. Za ten samý měsíc byl pozorován propad o -2,5 %.

Výčet pak uzavírá týdenní změna žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila poklesem o 10 tisíc až na 265 tisíc. Jedná se již o třetí pokles během posledních čtyř týdnů.

Agentura Bloomberg dále uvedla, že počet žádostí se po 95 po sobě jdoucích týdnů držel pod hranicí 300 tisíc, což je nejen nejdelší časový rámec od roku 1970, ale zároveň i důkaz zdravého trhu práce, který se nachází v tzv. situaci plné zaměstnanosti.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve čtvrtek jedná bankovní rada ČNB. První větší objem dat v roce 2017 přijde v pátek. Ze strany ČSÚ očekáváme hodnoty průmyslu a stavebnictví a zahraniční obchod za listopad. Za třetí čtvrtletí pak sektorové účty. V pátek vydává data i ČNB, konkrétně hodnoty devizových rezerv ke konci prosince a pak dále dlouhodobé úrokové sazby, měnovou statistiku a saldo devizových obchodů.

Eurozóna

V pondělí očekáváme index nákupních manažerů pro Eurozónu i pro Německo za prosinec. V úterý vychází německá míra nezaměstnanosti a předběžný údaj o inflaci. Ve středu bude zveřejněna předběžná hodnota inflace a Markit zpráva pro Eurozónu. Ve čtvrtek očekáváme index průmyslových cen v rámci Eurozóny a ECB schůze k monetární politice.

Spojené státy americké

V úterý očekáváme dva indexy podnikatelských podmínek ISM Manufacturing PMI a ISM Prices Paid za prosinec. Ve středu očekáváme první letošní setkání komise pro otevřené operace, která hodnotí stav ekonomiky. V pátek pak čekáme zprávy o trhu práce. Konkrétně pak počet nově vzniklých míst v nezemědělském sektoru, počet ekonomicky aktivních lidí, míru nezaměstnanosti a průměrný výdělek domácností.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter