Páteční překvapení: Koruna nejsilnější od konce intervencí

Závěr zkráceného týdne je tu a koruna, možná až překvapivě, prolamuje hranici 26,00 za euro. Podařilo se jí dokonce posunout své nejsilnější hodnoty od konce kurzového závazku ČNB, a to až na pouhé tři haléře od úrovně 25,90 EURCZK.

„Uvedený vývoj může částečně souviset s očekáváním trhu, že ČNB bude pokračovat v postupném zvyšování svých úrokových sazeb. Takové očekávání však začal trh zohledňovat již dříve, ne až po středečním jednání bankovní rady. Je proto poměrně překvapující, že k prolomení psychologické hranice 26 korun za euro došlo právě dnes,“ okomentoval páteční dění hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Hlavní příčinou dnešního vývoje může dle Seidlera být horší likvidita na trhu způsobená prodlouženým víkendem ve spojení s některými obchody, které se odehrávají na konci čtvrtletí. „Ministerstvo financí dnes zároveň prodalo v aukci pokladniční poukázky za 11 mld. korun, což zvýšilo poptávku po českých korunách. Pokud je příčinou dnešního vývoje především nižší likvidita, mělo by v příštím týdnu dojít opět ke korekci kurzu směrem k slabším hodnotám. Dnešní vývoj koruny však bezesporu překvapil, jelikož na trhu se obecně předpokládalo, že díky dnešní splatnosti státních poukázek převyšující objem 40 mld. korun může mít koruna naopak tendenci oslabovat,“ dodal ekonom.

ČNB na svém středečním zasedání sazby nakonec nezvýšila, a to i přesto, že se těsně před ním objevovaly hlasy některých analytiků o tom, že by k tomuto kroku mohlo opravdu dojít. I tak ale výstup z jednání bankovní rady přinesl dostatečně silné signály, že se další úrokový hike nezadržitelně blíží. Jedním z nich byl samotný výsledek hlasování o sazbách, který dopadl v poměru 4:3 ve prospěch nezvýšení, dalším pak byla rétorika guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Ten jasně uvedl, že se česká ekonomika nepřehřívá, postupné navyšování sazeb je tak podle něj především procesem návratu k normálu měnové politiky.

ČNB nezvýšila sazby jen o fous. Nic prý nehoří, míní Rusnok

„Rozhodnutí nezvyšovat sazby a tón komunikace z ČNB naznačují, že si je bankovní rada vědoma potřeby vrátit se k normalizaci měnové politiky, ale zároveň přetrvává opatrnost a snaha neuspěchat další zvyšování úrokových sazeb,“ okomentoval dění kolem centrální banky ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.  „V listopadu, na dalším měnověpolitickém zasedání, bude mít centrální banka k dispozici novou ekonomickou prognózu. Je tedy velmi pravděpodobné, že tehdy s podporou nových dat a predikce sáhne ke zvýšení svých sazeb,“ dodal.

„Odložení zpřísnění měnových podmínek o jeden měsíc, tj. na začátek listopadu oproti konci září, zároveň žádný příliš zásadnější rozdíl v dopadech na ekonomiku nepřinese,“ je přesvědčen Seidler. „Středeční rozhodnutí bankovní rady je tak v tomto kontextu pochopitelné, ačkoli je ekonomika na další zvýšení sazeb již připravena,“ konstatoval.

Příští měnověpolitické zasedání ČNB proběhne ve čtvrtek 2. listopadu. Pokud patříte mezi investory obchodující měnový pár EURCZK, vězte, že v ten den můžete čekat zvýšenou volatilitu. Ostatně, zaměříme-li se na poslední dvě zasedání bankovní rady, tehdejší intradenní výkyvy koruny vůči euru hravě převýšily ty pozorované během ostatních dní.

V srpnu, kdy ČNB po necelých 10 letech zvýšila sazby, se denní range pohyboval na více než 20 haléřích, tuto středu pak na zhruba 14.

„V případě koruny stále očekáváme její posilování. Pokud by však mělo dojít na její skokové zpevnění, předpokládáme, že by po něm následovalo kolo vybírání zisků ze strany stále velkého množství spekulantů na trhu,“ předpovídá analytička Danske Bank Aila Mihr. „Náš výhled pracuje s tím, že se kurz koruny bude pohybovat kolem současných úrovních v krátkém období. V tom střednědobém pak vidíme postupné zpevňování, za kterým budou stát nejen fundamenty české ekonomiky, ale i divergence mezi českou a evropskou měnovou politikou, kde je ČNB připravena sazby zvyšovat ještě letos, zatímco u ECB se tento krok nečeká před rokem 2019,“ přepisuje slova analytičky server FX Street.

Newsletter