Paul Singer k USA: Falešný růst, falešné peníze, falešná místa…

Zakladatel hedgeové společnosti Elliott Management Corp. Paul Singer ostře kritizoval publikovaná data současného ekonomického vývoje v USA. Podle něj jsou zavádějící, jelikož podceňují skutečnou úroveň inflace a naopak silně přeceňují tempo růstu ekonomiky. Za vše prý můžeme poděkovat centrálním bankám a jejich chování během posledních šesti let.

Šéf dallaského Fedu Fisher: Třetí kolo QE nepřineslo nic dobrého

QE se minulo svým cílem, tvrdí bývalý předseda Fedu

Zvýšená volatilita na trzích v první polovině října může být podle Singera předzvěstí ekonomického pádu, který by mohl vyústit v příští finanční krizi. Tento scénář je podle něj více než pravděpodobný, pokud investoři ztratí víru v efektivitu prováděné monetární politiky. V dopise pro investory Elliott Management Corp. nešetří kritikou. „Nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho vydrží vlády s falešným růstem, falešnými penězi, umělými pracovními místy, falešnou finanční stabilitou, umělou inflací i uměle vyvolaným růstem příjmů. Jakmile se vytratí důvěra, krach bude neočekávaný a zasáhne simultánně jednotlivé sektory i ekonomiky.“ Napadá tak nejen Federální rezervní systém, ale i ostatní centrální banky, které aplikují, či aplikovaly, program kvantitativního uvolňování.

Tiskárna Fedu dostala dovolenou. QE3 končí (+komentář)

Bank of Japan podle stratégů odstartovala novou měnovou válku

Největší problém vidí Singer v současném způsobu měření a interpretace amerických statistických dat. Podle něj jsou čísla ekonomického růstu vysoká, protože v sobě zahrnují naměřenou inflaci, která je upravená tak, aby jednoduše dosahovala nízkých hodnot. Závěrem dopisu pak uvádí, že „současný optimismus není vůbec oprávněný, jelikož je postaven na nepravdivých základech“, které neodpovídají vývoji reálné ekonomiky.

Newsletter